0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi müracaat tarihleri 2022: Düşük faizli konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Posted by

Global tedarik krizi sonucu konut fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Konut sahibi olmak isteyenleri zorlayan fiyatlarla uğraş ise sürat kesmeden devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine toplantısında konut alacak olan vatandaşların yüzünü güldürecek bir kararı duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında düşük gelirli vatandaşlara kamu bankalarından düşük faizli konut kredisi imkanı sunulacağını duyurdu.

Düşük faizli konut kredileri müracaatlarının yakında başlayacağını söyleyen Erdoğan, üç 3 yeni konut paketinden kelam etti.

Konutta alım-satımı kolaylaştıracak bu 3 yeni dayanak paketiyle aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi kullanılabilecek.

Mesken almaya hayali kuran binlerce vatandaş ise 2022 düşük faizli konut kredisi müracaatları hakkında bilgi almak için araştırmalarına başladı.

Pekala 2022 düşük faizli konut kredisi müracaatları ne vakit başlıyor, müracaat kaideleri neler? 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi müracaatları nereden ve nasıl yapılır? İşte ayrıntılar…

2022 Konut kredisi hakkında merak edilenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, konutta alım-satımı kolaylaştıracak yeni konut paketini açıkladı.

Vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin artırılması, tamamlanmamış inşaatların bitirilerek konut arzının artırılması ve takviyeden faydalanan firmalarla konut fiyatlarını sabit tutmayı amaçlayan takviye kapsamında 3 farklı paket hayata geçiriliyor.

Açıklanan dayanak paketleriyle, birinci ve tek konutunu alacak vatandaşlar, fiyatı 2 milyon liraya kadar olan birinci el konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek.

İkinci paket: Aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi

İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması yahut fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması kuralıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek.

Konut pahası 2 milyon lirayla hudutlu bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir gayesi da döviz ve altın varlıkların Türk Lirasına dönüşümünü teşvik etmektir.

Üçüncü paket: İnşaat dallarına kaynak

Üçüncü paket ise inşaat dalına yöneliktir. Mayıs ayı başı prestijiyle minimum yüzde 40’ı tamamlanmış ve taban yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an evvel tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayrıldı.

Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belirli bir sayıya kadar ve 36 aya vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylelikle inşaat halindeki projelerin süratle tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını, böylelikle fiyatların istikrara gelmesi hedefleniyor.

Konut kredisi müracaatları ne vakit başlayacak, müracaatlar nasıl yapılacak?

0.99 faizli konut kredisi müracaat tarihleri ve kuralları şimdi açıklanmadı. Hususa ait açıklama geldiğinde ayrıntılar haberimizde yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzuya ait açıklaması şöyle:

“Vatandaşlarımızı konut kesimindeki arızi dalgalanmadan korumak hedefiyle konut finansmanı konusunda 3 başka paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz.

Birinci sefer konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. Mayıs başı prestijiyle yüzde 40’ı tamamlanmış ve minimum yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık.

1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, muhakkak sayıya kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek.

Düşük gelir kümesindeki vatandaşlarımızı mesken sahibi yapmaya yönelik toplumsal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. Müteahhitlere, kent içinde küçük parsellere konut yapmaları için metrekaresi aşikâr fiyatın üzerinde satılmama kaidesiyle uygun maliyetli kredi kullandıracağız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.