6 soruda sağlıkçılara ‘ek ödeme’

Posted by

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile döner sermaye hak eden tüm sağlıkçılara taban ek ödeme getirildiğini vurguladı.

Koca, toplumsal medya hesabından, geçen hafta yayımlanan yönetmelikle ilgili merak edilen sorular ve karşılıklarını paylaştı.

Yönetmeliğe ait sorular ve karşılıkları şöyle:

1- Performans sistemi hakikaten kalktı mı?

Cevap: Performansa nazaran ek ödeme yönetmeliği büsbütün kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner sermaye hak eden herkese taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise ayrıyeten, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile çalışanların ferdî ve klinik iş yükleri, vazife tarifleri ve misyon yaptıkları ünite ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak değişen ölçülerde teşvik ödemesi yapılacak.

2- Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansımıyor mu?

Cevap: Sabit ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe zati bir katkısı yok. Çünkü Haziran 2022’de çıkan 7411 Sayılı Kanun’la hekimlerin emekli aylığı, 2008’den sonra misyona başlayanları da kapsayacak formda prime bağlı olmaksızın artırıldı.

3- “Uygulamada mahsuplaşma büsbütün kaldırıldı.” deniyor halbuki metinde “mahsuplaşma” tabiri yer alıyor. Bu çelişki değil mi?

Cevap: Sıhhat çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi başka farklı olacak, hiçbiri başkasından mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen “mahsuplaşma” tabiri, döner sermaye hesabı ile merkezi idare bütçesi ortasındaki teknik bir konuyla ilgilidir. Sıhhat çalışanı için pratikte manası yoktur.

4- Taban ödeme olarak belirtilen kısmın birçok genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı gidiyor?

Cevap: Hayır. Bu türlü bir durum kelam konusu değil. Evvelce performans ödemesi içinde döner sermayeden verilen sabit ek ödeme, merkezi idare bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Lakin mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir konudur, şahısların geliri ile ilgisi yoktur.

5- Müsaade kullanınca, taban ek ödeme ile verilen paradan kesinti olacak mı?

Cevap: Yıllık müsaadenin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ayrıyeten hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak.

6- Teşvik ödemesini kimlerin alabileceği konusu ile ilgili tartışma var. Teşvik ödemesi kimleri kapsıyor?

Cevap: Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sıhhat kuruluşlarında misyon yapan sıhhat çalışanları yararlanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.