AB Kurulu Lideri Leyen: Ukrayna’nın AB adaylığı sonucu gelecek hafta belirlenecek

Posted by

Von der Leyen, Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile yaptığı görüşmelere değinen von der Leyen, görüşmeler sayesinde değerlendirmelerini gelecek haftanın sonuna kadar sonuçlandırma imkanı bulacaklarını kaydetti.

Von der Leyen, AB Komitesi olarak üye ülkelere Ukrayna’nın müracaatıyla ilgili tavsiyelerini ileteceklerini hatırlatarak “AB’ye giden yol aşikardır. Ukrayna’nın bu süreçte gösterdiği uğraş ve kararlılığı takdir ediyoruz.” dedi.

Zelenskiy ile ayrıyeten Ukrayna’nın yine inşasını da görüştüklerini aktaran von der Leyen, bu hususta Ukrayna’ya hem AB ülkelerinden hem de milletlerarası kuruluşlardan çok büyük takviye yapılacağını, bu bahiste şeffaflık ve hesap verebilirliğin ehemmiyet taşıdığını söz etti.

AB Komitesi’nin, Ukrayna’nın AB üyelik süreci başlangıcı konusundaki görüşünü haftaya açıklamasından sonra, AB ülkelerinin başkanlarının, bu birinci görüş ve tavsiyeyi 23-24 Haziran’daki tepe toplantısında ele alması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.