ABD Lideri Biden: Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, nisan ayı enflasyon verisine ait değerlendirmede bulundu.

Enflasyonun ülke genelinde aileler için bir zorluk olduğunu vurgulayan Biden, enflasyonu düşürmenin en değerli ekonomik önceliği olduğunu yineledi.

Biden, “Nisan ayında yıllık enflasyonun ölçülü seyretmesi umutlandırıcı olsa da enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu bir gerçek.” tabirini kullandı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla uğraşta birincil rolüne işaret eden Biden, şunları kaydetti:

“Fed’in bağımsızlığına asla müdahale etmeyecek olsam da güçlü bir iktisat ile iş gücü piyasası inşa ettiğimize inanıyorum ve Lider Powell’ın geçen hafta bu güce yönelik bir numaralı tehdidin enflasyon olduğuna dair söylediklerine katılıyorum. Fed’in bunu göz önünde bulundurarak işini yapacağından eminim.”

Biden, salgın ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaşın neden olduğu fiyat artışıyla ilgili global tedarik zinciri sıkıntılarına karşı uğraşlarının devam edeceğini kaydetti.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Yıllık enflasyon nisanda yavaşlama gösterirken, martta yüzde 8,5 ile 41 yılın tepesine çıkmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.