ABD, Ürdün ve öteki 28 ülke ile askeri tatbikat başlattığını açıkladı

Posted by

CENTCOM’un internet sayfasında yer alan açıklamada, “ABD, Ürdün ve başka 28 ülke, bugün Ürdün’de iki haftalık ‘Eager Lion’ tatbikatını başlattı. 4-15 Eylül ortası düzenlenecek uygulama, bölgedeki en büyük askeri tatbikatlardan birini temsil ediyor.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, tatbikatın, “ortak ülkeler ortasında askeri uzmanlık alışverişi yapmak ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek” hedefini taşıdığı belirtildi.

Bu sene 10’uncusu düzenlenen askeri tatbikatın, “uzun menzilli bombardıman, hayali düşmanlardan gelen siber tehditlere karşı savunma, kurumlar ortası irtibat ve uyum, terörle çaba maharetlerinin geliştirilmesi, entegre hava ve füze savunma senkronizasyonu, deniz ve hudut güvenliği için gelişmiş yeterlilikler, afet müdahalesi ve insani yardım” üzere başlıkları içerdiği bilgisi paylaşılan açıklamada, 2021’de Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen çok taraflı eğitim tatbikatında, ABD’nin 1700 ve Ürdün’ün 2 bin 200 silahlı kuvvetler üyesinin yanında öbür 28 ülkenin 591 koalisyon çalışanının iştirakçi yahut gözlemci olarak yer aldığı kaydedildi.

Tatbikat, ABD Merkez Komutanlığı’nın bölgedeki en güçlü ve emniyetli ortaklarından Ürdün Silahlı Kuvvetleri ile ABD askeri bağlantısının en değerli olayı olarak kabul ediliyor. Bu ortada, açıklamada ABD, Tatbikat ve Eğitim Yöneticisi Binbaşı General Steven J. deMilliano’nun şu tabirlerine yer verildi:

“Eager Lion, kolay zaferler yahut süratli çıkarlar sunmayan karmaşık ortamlarda faaliyet gösteren iştiraklere ve hassas ortak güçlere bağlılığımızı gösteren çok istikametli bir olaydır.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.