ABD’de iklim, sıhhat ve vergi konusundaki yeni yasa tasarısı Senatodan geçti

Posted by

ABD’de Senatodan geçen iklim, sıhhat ve vergi konusundaki yeni yasa tasarısının gelecek hafta cuma günü Temsilciler Meclisine gelmesi bekleniyor.

Kamuoyunda bir müddettir tartışılan ve “Enflasyon Azaltma Yasası” olarak isimlendirilen tasarı, bugün Senatoda yapılan oylamada 50’ye karşı 51 ile onaylandı.

50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat Partilinin bulunduğu Senatoda tasarının yazgısını Lider Yardımcısı Kamala Harris’in kullandığı oy değiştirdi.

Cumhuriyetçi senatörlerin tamamı, ilgili yasa tasarısının ekonomiyi daha da kötüleştireceğini savunarak “Hayır” oyu kullandı.

8 Kasım orta seçimleri öncesi ABD Lideri Joe Biden idaresinin siyasi ve ekonomik başarısı olarak bedellendirilen tasarının gelecek hafta cuma günü Temsilciler Meclisine gelmesi bekleniyor.

Enflasyonu Azaltma Yasası’nın, ABD tarihinin en büyük iklim yatırımını temsil ettiği, sıhhat alanında birinci kere muhakkak reçeteli ilaçların fiyatını müzakere etme ve mühleti dolan sıhhat hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme konusunda büyük değişiklikler içerdiği kaydediliyor.

Tasarının, yeni vergi düzenlemeleri ile gelecek 10 yılda 700 milyar dolar ek gelir oluşturacağı, bunun 430 milyar dolarının başta karbon emisyonunu azaltmada ve sıhhat hizmetlerinde kullanılacağı belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.