ABD’den Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı! Kongre onayladı

Posted by

ABD’de 10 Mayıs’ta Temsilciler Meclisi’nde onaylanan Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketi, Senato’dan onay aldı.

ABD Kongresi, Ukrayna’ya bugüne kadarki en büyük yardım paketini onayladı. Askeri, ekonomik ve insani yardım içeren 40 milyar dolarlık yardım paketi, 10 Mayıs’ta Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının akabinde Senato’da yapılan oylama ile 86’ya karşı 11 oyla onay aldı. Yardım paketi, artık ABD Lideri Joe Biden’ın imzalaması için Beyaz Saray’a gönderilecek.

“BU YARDIM, UKRAYNALILARIN GALİP GELMESİNİ SAĞLAYABİLİR”

Senato Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer oylamadan evvel yaptığı açıklamada, yardım paketi için dayanak davetinde bulunarak, “Bu büyük bir paket ve hayatta kalmak için savaşan Ukrayna halkının büyük muhtaçlıklarını karşılayacak. Senato, bu acil yardımı kabul ederek, Ukrayna halkına şunu söyleyebilir. Yardım yolda. Gerçek yardım. Değerli yardım. Bu yardım, Ukraynalıların galip gelmesini sağlayabilir” dedi.

ASKERİ TEÇHİZAT VE SİLAH GÖNDERMESİNE MÜSAADE VERİYOR

Yardım paketi, güvenlik yardımı için 6 milyar dolar, Ukrayna’ya gönderilen ABD ekipmanlarına ilişkin stokları yenilemek için 8,7 milyar dolar, ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı operasyonları için 3,9 milyar dolar ve Biden’ın acil bir durumlara cevap olarak Kongre onayı olmadan kullanacağı fona 11 milyar dolarlık harcama yetkisi veriyor.

Başkanlık Çekme Otoritesi, idarenin ABD stoklarından askeri teçhizat ve silah göndermesine müsaade veriyor. Pakette ayrıyeten, Rusya’nın taarruzları nedeniyle ortaya çıkan global besin güvensizliği ile çaba için 5 milyar dolar ve Ukrayna’ya dayanak emeliyle oluşturulan ekonomik dayanak fonuna yaklaşık 9 milyar dolar içeriyor.

ABD’nin Rus işgalinden bu yana yardım ölçüsü 50 milyar doları aşacak
Biden’ın yardım paketini onaylamasının akabinde ABD’nin Rus ordusunun hücumlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yaptığı yardım ölçüsü 50 milyar doların üzerine çıkacak.

BLİNKEN VE AUSTİN, KONGRE’YE DAVETTE BULUNMUŞTU

Senato’daki oylama öncesi Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kongre üyelerine yardım paketini onaylamada süratli olmaları davetinde bulunmuş, ABD ordusunun yalnızca 19 Mayıs’a kadar Ukrayna’ya silah göndermek için kâfi parası olduğunu tabir etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.