ABD’nin sivillerin öldüğü Bağuz saldırısı raporu: Operasyon savaş hukukuna uygundu

Posted by

2019’da Bağuz’da ABD’nin SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne dayanak mazereti ile DEAŞ terör örgütü mensuplarının bulunduğu kampları vurmak üzere düzenlediği hava atağındaki sivil kayıplarına ait inceleme tamamlandı.

Operasyonu Kara Kuvvetlerinden Orgeneral Michael Garrett, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in talimatı üzerine düzenlemişti.

“Operasyon alanında sivil olmadığı söylendi”

Garrett, raporunda hücumun angajman kurallarına uygun yapıldığını ve savaş hukuku ihlali tespit edilmediğini öne sürdü.

ABD’li general, operasyondan sorumlu komutanın “defalarca taarruz alanında sivil olmadığına dair teyit aldığını”, bunun üzerine hava saldırısı müsaadesi verdiğini bildirdi.

“Elimizde delil yok”

Fakat Orgeneral Garrett, taarruza ait birinci incelemenin gereken ihtimamla yapılmadığını, raporların vaktinde teslim edilmediğini kaydettiği raporunda, “Bu eksikliklerin berbat niyetli olduğu yahut kararları ya da birtakım aksiyonları gizlemek için yapıldığı savını destekleyecek deliller yok.” tabirine yer verdi.

İncelemeye yönelik açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise “Olaya yönelik birinci incelemesinin birtakım taraflarının eksik olduğunu, son teslim tarihlerinin geçirildiğini, eksiksiz değerlendirmeler yapmayı engelleyen bilgi eksikliklerinin kelam konusu olduğunu ve evrakın aylarca açık bırakıldığını öğrenmek beni hayal kırıklığına uğrattı.” değerlendirmesine bulundu.

“En azından bu mevzudan bahsedebiliyoruz”

Bağuz saldırısına ait inceleme Pentagon’da günlük basın toplantısında da gündeme geldi.

Birçok gazeteci 80’den fazla kişinin katledildiği hücumda neden sorumlulara ceza verilmediği sorusu üzerine Pentagon Sözcüsü John Kirby, “En azından buraya çıkıp sivil kayıplarından bahsediyoruz. Bunu Rusya Savunma Bakanlığından duymazsınız. En azından sorulara cevap veriyoruz. Sivil kayıpları üzerine hazırlanmış bir raporu paylaşıyoruz.” dedi.

AA muhabirinin, sorusu Kirby’i sinirlendirdi.

Sivilleri öldürdüklerini kabul etti

Kirby “Herhangi bir şeyi legalleştirmeye çalışmadığını” sivilleri öldürdüklerini kabul ettiklerini, bu akının üst seviye bir general görevlendirilerek incelemeye alındığını lakin savaş hukuku ihlali yahut karar alım sürecinde uygun olmayan bir davranış tespit edilmediğini ileri sürdü.

Sözcü, ABD’nin farkının not edilmesi gerektiğini, ABD’nin çağdaş bir ordu olarak yanılgılarını açık biçimde konuştuğunu ve bunun için gün boyunca konuşabileceğini tabir etti.

“O gün olanlar için birini şahsî olarak sorumlu tutmaya gerek yok”

AA muhabirinin “Hesap verebilirlik yoksa gün boyunca bu mevzuyu konuşmanın yahut sayfalarca raporlar hazırlamanın manası nedir?” sorusu üzerine Kirby şu karşılığı verdi:

“Kendimizi hesaba çekiyoruz. Her şeyi görmenize müsaade veriyoruz. Artık bu haber yüzünden kovulan var mı? Hayır, meslek işçimizi muhafazaya çalıştığımız için değil bu. General Garrett bu hücuma büsbütün bağımsız bir gözle baktı. Bu yüzden gerçekleri değiştiremem. İncelemeyi ben yapmadım. O yaptı. Ve Bakan, bu incelemeyi yapması için o olaydan büsbütün bağımsız bir orgeneral seçti. O da geri geldi ve savaş hukuku ihlali olmadığını söyledi. O gün olanlar için birini ferdî olarak sorumlu tutmaya gerek yoktu.”

Kirby ayrıyeten ölenler için üzgün olduklarını ve bu hususta özür dilediklerini söyledi.

Bağuz saldırısı

New York Times gazetesi, ABD ordusunun, 18 Mart 2019’da Suriye’de YPG/PKK terör örgütü ile iş birliği yapan bilinmeyen Amerikalı birliğin talebi üzerine DEAŞ terör örgütünün mensuplarının ailelerinin bulunduğu bir kampa hücum düzenlediğini ortaya çıkarmıştı.

Bağuz kentindeki kampta birden fazla çocuk ve bayan olmak üzere 80’den fazla kişinin öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Gazete daha sonra ABD ordusunun bu saldırıyı örtbas ettiğini de kayıtlara geçirmişti.

Bunun üzerine ise Austin bu taarruzun incelenmesi talimatını vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.