Alışverişten kıstık salondan vazgeçmedik

Posted by

Yaz ayları ile birlikte düğün dönemi tüm süratiyle devam ediyor. Türkiye’de yılda ortalama 600 bin çift dünya konutuna girerken, evlenmenin maliyeti de artıyor. Pandemi öncesinde 100-150 bin lira olan yuva kurmanın maliyeti bugünlerde 350 bin liraya kadar çıktı. Dal temsilcileri, çiftlerin maliyetleri düşürerek evliliğe yelken açtıklarını söylüyor.

DÜĞÜNLERE İLGİ SÜRÜYOR

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Lideri Adem Sönmez, düğün döneminin açılmasıyla birlikte dalda bir hareketlilik olduğunu söyledi. Yaşanan fiyat artışlarının düğün yapacak çiftleri etkilediğini kaydeden Sönmez, “Altın ve beyaz eşya fiyatları değerli oranda attı. Pandemi öncesine nazaran düğün sayısında yüzde 20’lik bir düşüş var. Fakat beşerler evlilikten asla vazgeçmiyorlar, daha ekonomik eserlere yöneliyorlar. Tüm bunlara rağmen salon düğününe ilgi sürüyor. Şu an İstanbul’da salonların doluluk oranı yüzde 80″ dedi.

Adem Sönmez

SATIŞLAR İVME KAZANDI

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık, düğünlerin başladığı mayıs ayından bu yana dalda hareketliliğin yaşandığını söyledi. Atayık, “Ramazan Bayramı sonrası altın satışları ivme kazandı. Gurbetçi vatandaşlarımızın da gelmesi satışlarımıza müspet tesir yaptı. Genel perakende satışlarda geçtiğimiz yılın biraz gerisinde kalmamıza karşın tekrar de ağustos ve eylül aylarıyla ilgili olumlu beklentilerimiz var” diye konuştu. Mustafa Atayık, fiyat dalgalanmaları nedeniyle yatırımlık olarak satın alınan çeyrek ve gram altınlara ilginin sürdüğünü kaydetti.

İlgi zincirli ve taşlı setlere yöneldi

İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık, 22 ayar bilezik, hafif konseptte tasarlanan fantezi modellerin yanı sıra incili takı, tektaş, beştaş ve bagetli eserlere talebin sürdüğünü söyledi. Atayık, “Ayrıca, ekonomik fiyat aralıklarıyla gümüş takılar ve düğün-nişan merasimleri için gümüş eşya eserlerine de ilgi var. Mevcut ekonomik şartlar nedeniyle takı ölçüsünde azalma kelam konusu.

Mustafa Atayık

Örneğin; düğün alışverişi için 5 bilezik alanlar, bunu 2-3 bileziğe indirdi. Piyasada 6-7 yıldır tuğralı kolye ve setlere ilgi vardı. Bu yıl, bu ilginin biraz daha zincirli ve taşlı setlere hakikat kaydığını söyleyebiliriz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.