Almanya kömürle çalışan elektrik santrallerini tekrar açma kararı aldı

Posted by

Almanya’da dün gücün bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmesiyle Güç Güvenliği Yasası’ndaki değişiklik onayladı. Buna nazaran yeşil güç üretimi hızlandırılacağı ve kömürle çalışan elektrik santrallerinin tekrar açılacağı belirtildi.

Değişiklikle ilgili Almanya hükümeti “Rusya’nın milletlerarası hukuku ihlal eden Ukrayna’ya saldırısı ve Rus gaz arzını kısması, güç piyasalarında büyük karışıklıklara yol açıyor. Şu anda gaz tedarikinde bir kesinti var. Tedarik durumu kıymetli ölçüde kötüleşti” açıklamasını yaptı.

Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck, dün açıklama yaparak “Kendimizi güç piyasalarındaki durumun daha da kötüleşmesine hazırlıyoruz. Gaz piyasasındaki durum gergin ve ne yazık ki durumun berbatlaşmasını göz gerisi edemeyiz. Bu yüzden enstrümanlarımızı sertleştiriyor ve kendimizi hazırlıyoruz” dedi.

Almanya,  kömürle çalışan elektrik santrallerini tekrar açıyor.

SANAYİCİLER BÜROKRASİNİN AZALTILMASINI İSTİYOR

Sanayicileri temsil eden Alman Sanayileri Federasyonu (BDI), dün açıklama yaparak yasa değişikliğinin onaylanmasıyla ilgili kömürlü termik santralleri süreksiz olarak çalıştırılmasının geç bir karar olduğunu fakat gerçek bir karar olduğunu belirtti.

Açıklamada yönetmeliklerin en kısa müddette uygulamaya konulmasının ve güç krizinde daha fazla vakit kaybedilmemesinin altı çizilirken “Politikacılar ve iş dünyası, yaklaşan ısıtma mevsiminden evvel gaz tasarrufu yapmak ve depolama tanklarını doldurmak için yaz aylarını kullanmalıdır. Aksi takdirde, endüstride üretim düşüşleri ile önemli bir gaz ezası riski vardır. Gergin durumda, kazanılan her gün ve tasarruf edilen her metreküp gaz önemlidir” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.