Ayvalık’ta agave bitkisi birinci ve son kere çiçek açtı

Posted by

Bir kere çiçek açınca kuruyan, Türkiye’de, “sabır çiçeği” ve “yüzyıl çiçeği” olarak da bilinen agave bitkisi, Ayvalık’ta deniz kenarına 30 metre yakınlıkta bir parkta 60 yıl sonra birinci ve son kez çiçek açtı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan agave bitkisinin Orta Amerika ve Meksika menşeli endemik bir tıp olduğunu kaydeden, Ayvalık Belediyesi’nde vazifeli orman mühendisi Orçun Bodur, ülkemizde ise Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştiğini lisana getirdi.

Çiçek açarak uzunluğu yaklaşık 10 metreye erişen bitkinin bilhassa peyzaj süslemelerinde kullanıldığının altını çizen Bodur, “Bu bitkinin en değerli özelliği 60 ile 100 yıl ortasında çiçek açması ve çiçek açtıktan sonra da çürüyerek ömrünü yitirmesidir” dedi.

Kaktüsgillerden olan bitkinin Orta Amerika’da üretilen agave şurubunun, glikoz içermediği için tatlandırıcı olarak kullanıldığını kaydeden Bodur, “Ayvalık’ta da Sahilkent Mahallesinde iki adet agave bitkisi açmış durumda. Yaklaşık 10 metreye yakın uzunluğu uzayabilen bu bitki çiçek açtıktan sonra da ömrünü kaybedip doğal ortama karışacak” tabirlerini kullandı.

Bu bitki dünyanın her bölgesinde yetişen bir çeşit olmadığını vurgulayan Bodur, “Dünyanın az yerlerinde yetişmekte ve tropik iklim şartlarını sevmektedir. Ülkemizde de Ege ve Akdeniz kıyı şeritlerinin tropikal iklime yakın olmasından ötürü bu bitki bu bölgelerde bol ölçüde yetişip çoğaltılabiliyor. Biz de Ayvalık Belediyesi olarak bu bitkiyi peyzaj alanlarımıza diktiğimiz üzere, kendi kendine yetişenler de var. Fakat bu sene itibariyle ilçemizde iki adet agavenin çiçek açtığını gördük. Kaktüs familyasından olduğu ve az su istediği için yetiştirilmesi kolay olabiliyor. Örneğin bu bitkiden bir modül kesip, kurak iklime sahip bir bahçedeki toprağın yüzeyine ekildiğinde bol ölçüde yetiştirilebilir” diye konuştu.

Sokaklarındaki kaktüsün çiçek açıp bir anda 10 metrelik ağaç haline geldiğini kaydeden Sahilkent Mahallesi Basın Kıyı Sitesi sakinlerinden Hüseyin Tavas da yazlığına geldiği mayıs ayından bu yana agave bitkisinin çiçek açtığını ve süratle büyüdüğünü gözlemlediğini belirtti.

Tavas şunları söyledi:

“Sadece 15-20 gün içerisinde bu boya ulaştı. Uzunluğu uzadıktan sonra kısımları çıkmaya başladı. Yaklaşık 10 gün sonra da bu kısımların üzerinde çelenk biçiminde beyaz renkte çiçekler açtı. Artık bu beyaz çiçekler sararmaya ve tohum saçmaya başladı. Bu tohumlardan kimileri bizim bahçeye uçuştular. Bu tohumları inceleyince çiçeklerin uçlarında güya bir paraşüt formunda bir şeyler vardı. Bir yakınım bu bitkiyi daha evvel gördüğünü belirterek, Mersin’deki bir arkadaşını aradı. O vakit bu ağacın agave olduğunu anladık. Bu bitki ortalama 80 yıl yaşar, bir sefer çiçek açar ve çiçek açtıktan sonra da 2 yıl kadar tohumlarını saçar ve ömrünü tamamlar” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.