Bakan Koca’dan flaş açıklama: Kendilerine yakışanı giyebilirler

Posted by

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bayana ve sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ait kanunun yasalaşmasıyla ilgili, “Sağlıkta şiddet cürmü işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye nazaran, ‘düzgün’ görünüm âlâ hal indirimi sayılmayacak. Sıhhatte taammüden yaralama hatası işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış üzere ortamızda dolaşamayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sıhhat çalışanlarına yönelik taammüden yaralama hatalarında tutuklu yargılamayı sağlayan, sıhhatte kamu hizmetini engelleme cürmünü ise daha ağır cezaya çarptıran kanun unsurunun Mecliste kabul edilmesi münasebetiyle milletvekillerine teşekkür ederek yasanın iyi olmasını diledi.

“Sağlıkta taammüden yaralama hatalarında tutuklu yargılamayı sağlayan düzenleme, bunun yanı sıra, failin ceza indirimi emeliyle duruşmada kılık kıyafetine ihtimam göstermesi, grup elbise giymesi, kravat takması üzere biçimi tavır ve davranışlarını yeterli hal indirimi nedeni saymayacak.” sözünü kullanan Bakan Koca şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın halde haksızlıklara neden olan malpraktis davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun unsuru Mecliste kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. İyi olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mart’taki iradeleriyle başlayan, sıhhat çalışanlarını şiddetten, malpraktis davalarında yaşanan haksızlıklardan yeni yasal düzenlemelerle müdafaayı amaçlayan süreç, Mecliste tecelli eden ulusal iradede karşılığını bulmuştur.”

DEVAM EDEN MALPRAKTİS DAVALARI

Koca, devam eden malpraktis davalarının, yeni yasal düzenleme kapsamında ele alınacağını ve bu davalarda da sıhhat çalışanına ilişkin bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstleneceğini bildirdi.

Bakan Koca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sağlıkta şiddet hatası işleyenler duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye nazaran, ‘düzgün’ görünüm düzgün hal indirimi sayılmayacak. Sıhhatte taammüden yaralama kabahati işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış üzere ortamızda dolaşamayacak. Yeni düzenlemeye nazaran tutuklu yargılanacaklar. Malpraktis davalarına karşı getirilen tahlille sıhhat çalışanı, mesleksel bilgi ve maharetini, hastasının onayını alarak ama kendinden daha emin bir halde onun hizmetine sunacak. Sonuç, hem hastanın hem doktorun lehine.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.