Borsa güne müspet başladı

Posted by

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 5,68 puan ve yüzde 0,21 bedel kazanarak 2.662,00 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,09 ve holding endeksi yüzde 0,25 artış kaydetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 0,58’le ulaştırma, en çok kaybettiren yüzde 0,32’yle finansal kiralama, faktoring oldu.

BIST 100 endeksi, dün yükseliş eğiliminde hareket ederek günü yüzde 2,47 paha karıyla 2.656,32 puandan tamamladı. Endeks böylelikle tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, dün dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) datalarının resesyon beklentilerini güçlendirmesinin akabinde global hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendiğini belirterek, ABD-Çin tansiyonuna ait haber akışının da risk algısını artırdığını söyledi.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gitmesinin askeri karşılık dahil önemli sonuçlar doğuracağına dair sert ikazlarda bulunmasına rağmen Amerikan televizyon kanalı CNN, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby de yaptığı açıklamada, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin çok doğal bir sıkıntı olduğunu ve bu ziyareti gerçekleştirme hakkı bulunduğunu söz etti.

Konuyla ilgili haber akışının piyasaların istikameti üzerinde belirleyici olacağını aktaran analistler, bugün ayrıyeten ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 ve 2.700 düzeylerinin direnç, 2.540 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.