Brent petrolün varil fiyatı 122,73 dolar

Posted by

Dün 124,34 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 123,07 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.15 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,28 azalışla 122,73 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 121,34 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, Çin’in Şanghay kentinin kimi bölgelerinde yeni kısıtlama önlemlerinin petrol talebini düşüreceği beklentisi tesirli oldu. Dün, Şanghay ve Pekin’in birtakım bölgelerinde tekrar sokağa çıkma kısıtlaması getirildi ve milyonlarca vatandaş için toplu test talep edildi. Şanghay’daki Kovid-19 salgını kapsamında uygulanan yeni kısıtlamalar Çin’deki taleple ilgili telaşları artırdı.

Uzmanlar, Kovid-19 olaylarında artışın durdurulamaması ve kısıtlamaların devam etmesi halinde Çin’de ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkileneceğini öngörüyor.

Öte yandan, ABD’de yaz periyodunda artan yakıt talebi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin ham petrol üretimini istenilen düzeye taşıyamaması, fiyatların düşüşünü sınırlıyor.

Grup, geçen hafta üretimlerini temmuz ve ağustosta 648 bin varil artıracaklarını açıklamıştı. Uzmanlar, üretimdeki bu artışın global talebi karşılamakta yetersiz olduğunu kaydediyor.

Brent petrolde teknik olarak 122,85 ile 123,34 dolar aralığının direnç, 122,36 ile 121,87 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.