CHP’li Gök’ten Bakan Kirişçi’ye: AB’nin iade ettiği eserler iç pazarda mı satıldı?

Posted by

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Zehirsiz Sofralar Platformu’nun Türkiye kaynaklı besin eserlerinde limitlerin üzerinde yahut yasaklı pestisit saptandığına ait AB ülkelerinden 372 bildirim alındığına yönelik açıklamasını anımsatan Gök, şu tabirleri kullandı:

‘ÇOCUKLARIMIZ İÇİN PARLAK BİR GELECEK HAYALİ KURMAMIZ MÜMKÜN OLAMAYACAKTIR’

“Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne erişimin AB ülkelerindeki üzere halka açılmasının gerekliliğinin altının çizen Zehirsiz Sofralar Platformu, pestisitlerin yol açtığı sıhhat meselelerinin toplum sıhhatini tehdit ettiğini belirtmektedir. Ülkemizde devam eden ekonomik kriz ve Covid-19 salgının yarattığı şartlar besin güvenliğinin hayati kıymet taşıdığını yine göstermiştir. Dünya üzerinde kendi kendine yetebilen az ülkelerden biri olan Türkiye besin güvenliği ve arzında yaşadığı sıkıntıları aşamadığı sürece çocuklarımız için parlak bir gelecek hayali kurmamız mümkün olamayacaktır” dedi.

‘İADE EDİLEN ESERLERİN AKIBETİNİ AÇIKLAR MISINIZ’

ANKA’nın haberine nazaran Gök, şu sorulara cevap istedi:

“-2021 yılında AB ülkeleri tarafından pestisit kalıntısı saptanması sebebiyle hakkında bildirimde bulunulan ve Türkiye’ye iade edilen eser çeşitlerini ve ölçülerini açıklar mısınız?

-2021 yılında AB ülkeleri tarafından pestisit kalıntısı bulunması sebebiyle iade edilen eserlerin akıbetini açıklar mısınız? Kelam konusu eserlerin iç pazarda satışa sunulduğuna ait tezler yanlışsız mudur? Doğruysa satışa sunulan eserlerin çeşitlerini ve ölçülerini açıklar mısınız?

-2021 yılında hakkında bildirimde bulunulan eserlerimizin sayısının rekor düzeye ulaşmasının sebepleri nelerdir?

-2021 yılında iade edilen ihraç eserlerimizde ülkemizde kullanımı yasak olan unsurların tespit edilmesi besin güvenliği alanında önemli açıklar bulunduğunu göstermiştir. Kelam konusu açıkların giderilmesine yönelik yürütülen çalışmaları açıklar mısınız?

-2022 yılının birinci 5 ayında pestisit kalıntısı bulunması sebebiyle Türkiye’ye iade edilen besin eserlerimizin çeşitlerini ve ölçülerini açıklar mısınız?

-Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne erişimin halka açılması ve besin güvenliği alanındaki bilgilerin şeffaf olarak kamuoyuna açıklanmasına yönelik rastgele bir adım atılması düşünülmekte midir?

-Türkiye’den ihraç edilen eserlerde yüksek oranlarda pestisit tespit edilmesi sebebiyle Avrupa Komitesi ülkemizden ihraç edilen kimi eserlerin daha sık tahlil edilmesine karar vermiştir. Ülkemizin milletlerarası platformda derinden sarsılan ticari prestijinin tekrar kazanılmasına yönelik hangi çalışmalar yürütülmektedir?” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.