Çocuklarda rota virüsü salgınına dikkat!

Posted by

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, son vakitlerde ishal, kusma, yüksek ateş ve mide bulantısı şikayeti ile hastaneye getirilen çocuk sayısında önemli artış yaşandığını belirtti.

Kendisini ishal ve kusma ile gösteren rota virüsünün bulaşıcı olduğuna dikkat çeken Dr. Ayas, hastalığın tedavi edilmediğinde mevte yol açabileceğini söyleyerek, aileleri bu mevzuda uyardı.

Dr. Ayas, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

Rota virüsü, 5 yaş altı çocuklarda ve küçük bebeklerde yüksek ateş, ishal, kusma ile seyreden, bazen ağır ishal tablosuna yol açan bir hastalıktır. Bütün dünya coğrafyasında görülmekle birlikte bilhassa gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın seyredilmekte, yüksek yatış oranları nedeniyle ileri seviyede iş ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin birden fazla rota aşısını ulusal aşı programına dahil etmesi nedeniyle rota riskini epey azaltmışlardır.

Ciddi sıhhat sıkıntılarına neden olan rota virüsünden korunmak için hijyene dikkat etmenin yanı sıra aşı ile de önlem alınabileceğini söyleyen Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, “Rota virüsü, bu hastalığı taşıyanların dışkıları ile bulaşmış su ve besinlerle toplum içinde kolaylıkla yayılma gösterir. Bu nedenle el yıkama alışkanlığı, pak su ve besin ve hijyen çok önemlidir“ dedi.

“TEKRARLAYAN KUSMA VE İSHAL EN TİPİK BELİRTİLERİ”

Rota virüsünün neden olduğu hastalığın kuluçka mühletinin 1-3 gün ortasında olduğunu lisana getiren Dr. Ayas ,“Bu mühlet sonunda, çocukta hafif ateş ve kusma akabinde ise karın ağrısı ve ishal başlıyor. Hasta bebek ve çocuklarda virüs temasından 1-3 gün sonra belirtiler görülmeye başlar.

Hastaların yüzde 80- yüzde 90’ında yüksek ateş ve kusma birinci belirtilerdir.1-2 içinde, günde 3-10 kere oluşan ishal eşlik eder. Ayrıyeten rota geçiren bebek ve çocuklarda halsizlik, bitkinlik, ağız kuruluğu, idrara az çıkma, iştahsızlık, kilo kaybı en kıymetli belirtilerdir. Ufak bebeklerde ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda klinik epey ağır seyreder.

Rotada mevt nedenlerinin başında ağır sıvı ve iyon kaybı gelir. Günümüzde rota virüsü teşhisi dışkı ile kısa müddette belirlenir. Rota hastalığında en güzel tedavi tekniği sıvı ve iyon kaybını yerine koymak, kusma geçtikten sonra çabucak beslemeye başlamaktır. Hastalığı hafif geçirenin hastaneye yatışı istenmez. Bol sıvı alımı, yoğurt, yoğurtlu pirinç çorba, yağ ve şekeri fazla olmayan besinler, elma, muz, haşlanmış havuç, üzere meyveler verilir. Hastalıktan korunmak için el yıkama alışkanlığı, pak besin ve su ve hijyen çok önemlidir” halinde konuştu.

“AŞISI MEVCUT”

Rota virüsü hastalığından korunmanın en kıymetli yolunun aşılama olduğunu söyleyen Dr. Ayas,Dünya devletlerinin birçoklarında uygulanan ve ülkemizde yıllardır kullanılan 2 adet ruhsatlı aşı mevcuttur. Bu aşıların uygulanması halinde bebeklerde rota virüsüne karşı kıymetli bir bağışıklık sağlanmaktadır. Rota aşısı ağız yoluyla iki kere uygulanır.

İlk doz bebek 6-14 haftalık iken başlanmalı, 2.aşı 6. Ayı dolduruncaya dek kesinlikle yapılmalı ve iki aşı ortasında en az 1 ay olmalıdır.2. aşı ise ağız yoluyla 2 kere uygulanır. Aşılar ortasında en az 1 ay olmalıdır. Bu her iki aşı emniyetli aşılardır, yan tesirleri epey enderdir. Yüzde 1- yüzde 2 hadisede hafif alerji, ishal, ve kusma görülebilir. Birinci aşıdan sonra şiddetli alerjik tepki geçirenlerde, bağışıklık sisteminde yetmezlik olanlarda, bağırsak düğümlenmesi geçirenlerde rota aşısı yapılmamalıdır. Rota aşısı ağız yoluyla verildikten sonra 2 saat içinde kusulmaması önerilir. Rota aşılarını öteki aşılarla birlikte uygulanmasında da bir sakınca yoktur” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.