Dehşetin hükümdarı artık de beyazperdeyi yakacak

Posted by

Selman Kayabaşı’nın direktörlüğünü üstlendiği periyot sineması ‘Kurtuluş Hattı’ da Atatürk’ün Nutuk’ta “Kendisine teşekkür etmeyi ulusal ve vatani misyon olarak görüyorum” dediği, İstanbul’un işgalini Ankara’ya haber veren telgraf memuru Hamdi Bey’in ömrünü gün yüzüne çıkarıyor.

SALİHA SULTAN

The Witch (2015) ve The Lighthouse (2019) üzere tüyler ürperten kaygı sinemalarıyla tanınan Amerikalı direktör Robert Eggers’in üçüncü uzun metrajlı sineması The Northman (Kuzeyli), öldürülen babasının intikamını almaya kararlı olan Amleth isimli bir Viking prensinin kıssasını beyazperdeye taşıyor. 136 dakikalık sinema, eski İskandinav intikamına sarılmış bir Shakespeare draması olarak tanımlanıyor. Ansambl oyuncu takımlı sinemanın başrolü Prens Amlet’i İsveçli oyuncu Alexander Skarsgård canlandırıyor. Oyuncuya sinemada Nicole Kidman, Willem Dafoe, Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke ve Claes Bang üzere yıldız isimler eşlik ediyor. Kapsamlı sinematografisi ve bol aksiyonuyla birçok eleştirmenden övgüler alan sinema,eski İskandinav mitolojisinin, Hollywood yarışlarının ve birinci Shakespeare intikam destanının büyülü bir karışımı olarak nitelendiriliyor. İzlanda’nın mükemmel tabiatını ekrana taşıdığı imajları ve kostümleriyle de dikkat çeken sinemanın Mert Yürek, Gladiator, Aslan Kral üzere kült imaller ortasında yerini alması bekleniyor.

DİREKTÖRÜNE İKİ ÖDÜL KAZANDIRAN ‘KERR’

Yerli sinemalarda ise Antalya Altın Portakal ve İstanbul Sinema şenliklerinde Tayfun Pirselimoğlu’na ‘En Uygun Yönetmen’ mükafatını kazandıran ‘Kerr’ öne çıkıyor. Direktörün ‘Kerr’ isimli romanından beyazperdeye uyarladığı öykü Türkiye Müellifler Birliği’nden de ödül almıştı. Sinemada Fazilet Şenocak, Jale Arıkan, İstek Akın, Gafur Uzuner, Sinan Bengier üzere usta oyuncuların rol alıyor. Yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete şahit olan Can’ın kapana kısılıp kaldığı kasabada yaşadığı olağandışı olayları izleyicisine aktaran sinema, birçok sahnesiyle direktörün David Lynch, Bela Tarr üzere usta direktörlere de hürmet duruşu niteliğinde. Sinemada güçlü bayan öyküsünü sevenler ise direktör koltuğunda Jesse V. Johnson’un oturduğu ‘Cehennem Öfkesi: Ave Marie’yi tercih edebilir.

Savaş-aksiyon tipindeki sinemada Nina Bergman bildiği altın zulasının yerini göstermesi karşılığında Amerikan askerleri tarafından bulunduğu güç durumdan kurtarılan Fransız bir bayanı canlandırıyor. Haftanın gerilimini sinema salonunda kahkaha ile atmayı dileyenler Gürsel Ateş’in ‘Nuh’un Gemisi Cudi’de’ güldürüsünün ikinci kısmını izleyebilir. Metin Yıldız, Bülent Dingin, Charles Carroll, İskender Bağcılar, Şebnem Yıldırım üzere oyuncuların rol aldığı sinema bir yandan Şırnak’taki belediye seçimleri etrafında gelişen olayları anlatırken başka yandan iki aşığın kavuşma gayretini anlatıyor. Çocuklarını sinemaya götürmek isteyen aileleri ise beyazperdede iki imal bekliyor. Sahavet Ahsen Kaçulu’nun yönettiği yerli üretim ‘Sihirli Orman: Peri Kraliçesi’nde Feyza Temel, Pusat Pirinççi, Rüzgar Yıldız, Mert Yaran üzere oyuncular rol alıyor. Fantastik sinema, ezkaza girdikleri ormandan çıkabilmek için Kraliçe Peri’yi kurtarmak durumunda kalan bir küme arkadaşın kıssasını işliyor. Animasyon çeşidindeki ‘Cesur İtfaiyeci’ ise çocuklara babası üzere bir itfaiyeci olmanın hayalini kuran genç Georgia’nın bu hayallerinin peşinden gitmesi aktarıyor.

GASPAR NOE’NUN ‘ALTIN LALE’ ÖDÜLLÜ ÜRETİMİ VİZYONDA

Arjantinli Fransız direktör Gaspar Noe’nun bu yıl İstanbul Sinema Şenliğinin Memleketler arası Müsabakasında ‘En Uygun Film’ seçilen ‘Vortex’ sineması Diğer Sinema dağıtımıyla vizyonda. Başrolleri, gerilim-korku çeşidinin ustalarından Dario Argento ile Françoise Lebrun, Alex Lutz ve Kylian Dheret’in paylaştığı imal, yaşlılık ve bunamadan muzdarip sevgi dolu bir çiftin son günlerine odaklanıyor. Her hayat formunun kendi tünelinde yaşadığını anlatmak üzere, bölünmüş ekran tekniği kullanan Noe, sinemadaki iki kameradan birinin gerisinde yer alıyor.

BU ANİME PANDEMİ DEVRİNDE REKOR KIRDI

En güzel 2020 anime serisi ‘Jujutsu Kaisen’ ve ‘The God of High School’u yönetmesiyle tanınan Güney Koreli direktör Seong-Hu Park’ın yönettiği ‘Jujutsu Kaisen 0: The Movie’ bugün Türkiye’de vizyona giriyor. Sinema, Aralık 2021’de piyasaya sürülmesinden itibaren 160 milyon dolarla tüm vakitlerin en yüksek hasılat yapan anime sinemalarından biri haline geldi. Sinema, Pokemon üzere üretimlerin akabinde ABD tarihinde en yüksek hasılat yapan dördüncü anime sineması oldu. Japon gişe tarihinde de ülkenin en çok kazanan 20’nci sineması alan imal, 16 yaşındaki lise öğrencisi Yuta’nın, çocukluğundan beri peşini bırakmayan ruhlarla kıssasını izleyiciye aktarıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.