Ebu Akile’ye devlet merasimiyle veda: Öfke ve hürmet

Posted by

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Cenin Mülteci Kampı’nda, misyonunu yaptığı sırada ve üzerinde “PRESS (basın)” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit edilen El Cezire muhabiri Sevecen Ebu Akile için Ramallah’ta resmi cenaze merasimi düzenlendi. Gazeteciye son misyonunda bulunmak üzere binlerce kişi, gözyaşlarıyla Filistin idaresinin merkezi Mukataa’ya akın ederken, öfkeli halk İsrail’i lanetleyen sloganlar attı.

Merasim sırasında konuşma yapan Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, “Filistin, Kudüs ve özgür dünya şehidi, Sevecen Ebu Akile’ye hürmetlerimizi sunmak için buradayız. Sevimli, Filistin halkının davasını savunmak için hayatını kaybetti. Tatlı, mahkumların, Filistinlilerin, kampta yaşayanların, darp edilen, hırsızlığa uğrayanların külfetlerini duyuran dürüst bir ulusal sesti” sözleri ile merhumeyi andı.

BÜSBÜTÜN İSRAİL SORUMLU

Şirin’in vefatından “tamamen” İsrail işgal makamlarını sorumlu tutan Abbas, “Ebu Akile’nin öldürülmesi soruşturmasına İsrail’in dahil olmasını katiyetle reddediyoruz zira bu kabahati işleyen İsrail. Soruşturmayı bağımsız bir halde yürüteceğimizi teyit ettik. Soruşturmanın sonuçlarından ailesini, ABD’yi, Katar devletini, ilgili tüm resmi makamları ve kamuoyunu yüksek bir şeffaflıkla bilgilendireceğiz. Suçluları cezalandırmak için Milletlerarası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) gideceğiz” dedi. Filistin önderi, “Gazeteci için Filistin Devlet Başkanlığı “Kudüs Yıldızı Nişanı” verileceğini belirtti.

Hoş Ebu Akile

İsrail ile ilgilerden sorumlu Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh de ülkesinin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili İsrail’den gelen ortak soruşturma talebini reddettiğini belirterek Abbas’ın açıklamasını doğruladı.

Naaşı Kudüs’te defnedilecek

İsrail askerlerince dün Batı Şeria’da öldürülen Al Jazeera muhabiri Sevecen Ebu Akile’nin cenazesi, Ramallah kentinde düzenlenen resmi merasimin akabinde memleketi Doğu Kudüs’e getirildi. İsrail işgali altında bulunan Doğu Kudüs’teki Saint Joseph Fransız Hastanesine getirilen Ebu Akile’nin naaşı, hastane önünde bekleyen sevenleri, meslektaşları, hastane çalışanı ve çok sayıda Kudüslü tarafından karşılandı. Kalabalığın, üzerine çiçekler attığı Filistin bayrağına sarılı tabuttaki Ebu Akile’nin naaşı, bugün düzenlenecek cenaze merasimi için ellerde taşınarak hastanenin morguna kaldırıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.