Erdoğan’a bir cürüm duyurusu da İzmir Barosu’ndan: ‘Atatürk’ün oturmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı makamına yapılmış hakarettir’

Posted by

Baro, Erdoğan hakkında topluca kabahat duyurusunda bulunmak üzere tüm üyelerini 7 Haziran’da adliye önünde buluşmaya davet etti.

İzmir Barosu Başkanlığı, “Hakaretlerine Sessiz Kalmayacağız! Hata Duyurusunda Bulunuyoruz” başlığıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Camide içki içtiler, mescide ayakkabılarıyla girdiler, imgeleri önümüzdeki cuma yayınlayacağız’ açıklamasının üzerinden tam 9 yıl ya da diğer bir ölçüyle tam 468 hafta geçti. Erdoğan’ın beyanlarından bu yana geçen mühlet zarfında kelam konusu imgeler yayınlanmadığı üzere kendisini açıkça yalanlayan ve ‘Ben mescitte içki içen görmedim, din adamıyım palavra söyleyemem’ diyen müezzin, cami imamı ve müftü misyondan alındı, iş yerlerinden sürüldü.

Seyahat davalarında beraat eden hak savunucuları ise kurgu mahkemelerde tıpkı suçlamalarla tekraren yargılanarak onlarca yıl mahpus cezasına mahkum edildiler. Baskı ve zulme karşı toplumsal reaksiyonun bir yansıması olan Seyahat, iktidar medyasının ve kamu gücünün tüm imkanları kullanılarak halk nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıldı.

Bugün gelinen noktada Erdoğan, 468 haftadır ispatlayamadığı argümanlarını tekrar ederek geriye dönük çarpıtılmış tarih yazımına yeni bir sayfa eklemiş bulunuyor. Bu vakanüvisçi gelenek, gücü elinde tutanın söylediği kelamı tarih sanan arkaik bir anlayışın tabiridir.”

“SÜRTÜK DİYECEK KADAR DÜZEYSİZLEŞEN LİSAN, ATATÜRK’ÜN OTURMUŞ OLDUĞU CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA YAPILMIŞ BİR HAKARETTİR”

“Açıkça söz etmek isteriz ki, Seyahat’e katılan yurttaşlara ‘sürtük’ diyecek kadar düzeysizleşen bir lisan, en hafif tabiri ile her davranışıyla toplumumuza örnek olmaya çalışan Mustafa Kemal Atatürk’ün oturmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı makamına yapılmış bir hakarettir. Erdoğan’ın bayan vücudu üzerinden tabir ettiği ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı lisanın en başta – Seyahat’e katılmış ya da katılmamış olsun- milyonlarca bayan yurttaş tarafından asla kabul edilmeyeceğini biliyoruz.

Halkın kürsüsü olan meclis çatısı altında alenen küfür edebilecek bir düzey, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi geleneğinin tek adam idaresi altında ne kadar zedelenebileceğini tüm toplumumuza göstermiş durumdadır.

Bizler, İzmir Barosu lideri ve idare heyeti üyeleri olarak bir kere daha ‘Hepimiz Gezideydik’ diyor; şikayetçi olmak isteyen tüm meslektaşlarımızı, cumhurbaşkanının hakaret içeren kelamları nedeniyle toplu halde cürüm duyurusunda bulunmak üzere 07.06.2022 tarihi saat 12.00’de İzmir Adliyesi C Blok önüne çağırıyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.