Facebook ve WhatsApp, Rekabet Şurası’na savunma verecek

Posted by

Rekabet Kurulunca yürütülen soruşturma kapsamında Meta Platforms Inc, Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetlerinin kelamlı savunma toplantısı 11 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Rekabet Konseyi; Meta Platforms Inc. (Facebook), Meta Platforms Ireland Limited (Facebook Ireland), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında, 4054 sayılı Kanun’un 6. unsurunda yer alan “Mal yahut hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına veya diğerleri ile yapacağı mutabakatlar ile berbata kullanması” sözüne ters hareket edip etmediklerini tespitine yönelik soruşturma başlatmıştı.

Söz konusu soruşturmada kelamlı savunma etabına gelindi. Facebook, Facebook Ireland, Whatsapp ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri, 11 Ekim’de saat 10.30’da kelamlı savunma verecek.

Kuruldan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Meta Platforms Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmada kelamlı savunma toplantısı, 11 Ekim 2022 tarihinde saat 10.30’da yapılacak.

Toplantıya kelam almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü bireylerin, ‘Rekabet Konseyi Nezdinde Yapılan Kelamlı Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ’ uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilgilerini ortaya koyan bilgi ve evrakları içeren dilekçeyle 4 Ekim 2022 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebileceklerdir. Bu maksatla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar iştirak formunun doldurulması gerekmektedir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.