Fındıkta ‘erken hasat’ uyarısı

Posted by

Fındık bahçesi sahibi olanların, geçen yılki hasat devrini tarih olarak bu yıl kendilerine baz almamaları gerektiği hatırlatıldı. Yaşanan hava olayları nedeni ile bu yıl daha geç tarihli hasatların yaşanacağı gündeme geldi.

İHA’nın haberine nazaran, Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare heyeti Üyesi Arslan Soydan, yaklaşan fındık hasat dönemi öncesinde üreticilere erken hasat yapmamaları konusunda ikazlarda bulundu.

Erken hasat randımanı düşürür

Soydan, “Erken toplanan fındıkta önemli bir rekolte ve kilo kaybı oluyor, iç dolgunluğunun daha aşağılara düştüğünü görebiliyoruz. Randıman düşüklüğü de olacağından bu üreticilerimizin ekonomik olarak olumsuz etkilenmesine yol açıyor.” dedi.

Fındık hasadına 1 aydan fazla bir müddet kaldı

Karadeniz Bölgesi’nin en kıymetli geçim kaynaklarından olan ve en çok Ordu’da üretimi yapılan fındık hasat dönemine bir aydan fazla bir müddet kaldı.

Hasat tarihleri fındık bahçesinin bulunduğu yere nazaran değişiyor

Her yıl ilgili komite tarafından fındık hasat tarihleri kıyı, orta ve yüksek kısımlar için açıklanırken, kimi üreticiler fındık bahçelerine erkenden giriş yaparak, tam olgunlaşmamış fındığı toplayabiliyor. Hasadı erken yapılan fındığın, rekolte kaybı ve kalite düşüklüğüne neden olduğu belirtiliyor.

“Hasat için ivedi etmeyelim”

Soydan, üreticilerin bu dönem fındıkla ilgili gayretler yürüttüğünü, uzun süren kış dönemi dolayısı ile fındık kısımlarının kar altında kaldığını ve bu nedenle hasat döneminin geç başlayabileceğini söyledi.

Tarihler temmuz ayında açıklanacak

Hasat dönemine bir aydan daha fazla bir vakit kaldığını tabir eden Soydan, “Önümüzdeki bu süreçte de üreticilerimiz artık fındık hasadı yaklaşacak olduğundan bahçe temizliklerine değer verecekler. Fındığı da toplamaya başlayacaklar.


“Bir evvelki yılın tarihine takılmayalım”

Bu süreçte bilhassa her yıl uyarıyoruz, her yıl evvelki yıllardaki tarihlere takılmayalım. Bilhassa fındığın toplama tarihlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Esasen burada ilgili kurul temmuz ayı içerisinde fındık toplama tarihleri ile ilgili açıklamayı yapacaklar ve kamuoyuna açıklayacaklar. Yani bahçemizde fındık olgunlaşmış ise fındığın hasadını yapalım, aksi halde ivedi etmeyelim.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.