Garo Paylan: Sayın Erdoğan’ın işine derhal son vermeliyiz

Posted by

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’e sunulan ek bütçeyle ilgili değerlendirmede bulunan Paylan, “Ek bütçe ana bütçenin üçte ikisi kadar” sözlerini kullandı.

AA’nın haberine nazaran Garo Paylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 2022 yılı için sunduğu bütçenin 6 ayda çöktüğünü söyledi. Paylan, “Türkiye’nin bütçesini 6 ayda çökerten Sayın Erdoğan’ın işine derhal son vermeliyiz. Bunu da demokratik seçimlerle gerçekleştireceğiz. Ek bütçe ana bütçenin üçte ikisi kadar. Yanılma hissesi yüzde 5 değil, yüzde 10 değil, yüzde 65 oranında. Bütçenin çökmesinin sebebi Sayın Erdoğan’ın öngörüsüzlüğüdür” dedi.

Yoksul kısımdan toplanan verginin faize aktarıldığını söz eden Paylan, AK Parti ve MHP milletvekillerinin bir ‘bedel ödemesi’ gerektiğini, bunun da cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin maaş artırımlarının geri alınmasıyla gerçekleşebileceğini söyledi.

‘VATANDAŞA DAHA FAZLA VERGİ VAR’

Yaşanan kayıpların karşılanması için kamu çalışanlarına yüzde 100 artırım yapılması gerektiğini lisana getiren Paylan, yapılması öngörülen artırımların, daha emekçinin, işçinin cebine yansımadan elektriğe, doğalgaza gelen artırımlarla eridiğini belirtti.

Paylan, “İstenen ek bütçede vatandaşa daha fazla vergi var. Bu vergileri KDV ve ÖTV’ye yapılacak artırım ile toplayacaklar. Vergilerimiz, dolar ve avro ile garanti ödeme mukavelesi yapılan köprü, otoyol ve hastanelere gidiyor. Çiftçiye 13 milyar lira, faize 90 milyar lira ayrılıyor bu bütçede. Biz bu bütçeye en faal muhalefeti yapacağız” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.