İran ve Rusya, doları ticari süreçlerden çıkarmayı planlıyor

Posted by

İran Merkez Bankası Lideri Ali Salihabadi, yaptırımlar altındaki Tahran ile Moskova ortasında bankacılık, finans ve ekonomik alanlarda birtakım değerli mutabakatlar sağlandığını ve iki ülkenin karşılıklı ticari süreçlerde ABD doları yerine ulusal para ünitelerini kullanmayı planladığını söyledi.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansına nazaran, Rusya’dan dönüşünde başşehir Tahran’da basına açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Lideri Salihabadi, Rus yetkililer ile yaptığı görüşmelerde iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki bağlarını geliştirme istikametinde değerli adımlar attığını belirtti.

Karşılıklı ticarette dolar ve avronun devreden çıkarılarak ulusal para ünitelerine geçiş yapılmasıyla ilgili atılacak adımların da görüşmelerde ele alındığını aktaran Salihi, “Ulusal para ünitelerinin kullanılması, Rus yetkililerle yapılan görüşmelerde kıymetli istişare eksenlerinden biriydi ve yakında varılan mutabakatların uygulanmasını göreceğiz.” dedi.

Salihabadi, Moskova ziyareti sırasında Rusya ile ticari münasebetleri kolaylaştırmak için varılan mutabakatların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve olumlu sonuçlarının iki ülkede de hissedileceğini tabir etti.

İki günlük ziyaret kapsamında beraberindeki heyetle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bir ortaya gelmişti. Görüşmede iki ülke Merkez Bankaları ortasındaki bankacılık iş birliğinin geliştirilmesi için muahedeye varılmıştı.

İran, 2018’den bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalırken Rusya ise şubatta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonrasında milletlerarası yaptırımların maksadı olmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.