İsmail Üzmez vazifeden alındı

Posted by

Doğa Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez vazifeden alındı. Üzmez’le ilgili karar Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinden de duyuruldu.

1996 yılında ilan edilen Marmaris Ulusal Parkı sonu içinde kalan ve Marmaris’in en değerli, en bedelli ve en bakir bölgelerinden olan Kumlubük Koyu etrafında bulunan ormanlık alan ‘Mutlak Muhafaza Bölgesi’ olarak belirlenmişti.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü; 2015 yılı Mayıs ayında Uzun Devreli Gelişme Planını revize ederek, birtakım mutlak müdafaa bölgesi karakterindeki alanları, denetimli muhafaza bölgesine dönüştürmüş ve burada iki katlı yapılara müsaade ederek ‘Emsal yüzde 5’i geçemez’ kararı vermişti.

CHP İLÇE LİDERİNDEN TEPKİ

CHP Marmaris İlçe Lideri Av. Zekican Balcı, verilen bu emsal ve yükseklik, alanı büsbütün inşaata açmaya karşı kısıtlayıcı bir rol üstlendiğini söyledi.

“Hal böyleyken, Kumlubük Koyunda kelam konusu bölgede arsa sahibi olan kimi şahısların Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’ne müracaat yaparak bu kısıtlamanın kaldırılmasını talep ettiklerini hatırlatan Balcı şunları söyledi:

*Dönemin Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez de, 2873 sayılı Ulusal Parklar Kanunu’na ve ilgili mevzuata muhalif olarak bu güzelim doğayı katledercesine yüzde 5 emsali kaldırmıştır. Biz de bu duruma seyirci kalmadık ve AKP’lilere davet yaparak bu kanun tanımaz, tabiat düşmanı genel müdürün vazifeden alınmasını ve yapılan değişikliğin ivedilikle geri alınmasını istemiştik.

*Genel Müdürün vazifeden alınmasını çok olumlu karşılıyoruz lakin yetmez. Bir an evvel yapılan bu yanlışın giderilmesini ve 31 Aralık 2020 tarihinde revize edilen Uzun Devreli Gelişim Planının iptal edilerek buradaki tabiatın ve sık orman örtüsünün korunması ve ranta kurban gitmemesi için tekrar imar kısıtlamasının yapılmasını bekliyoruz. Marmaris’i AKP’li siyasetçilerin ve liyakatsiz takımlarının rantına teslim etmeyeceğiz.

BALCI, “İSMAİL ÜZMEZ BU VAZİFEDE DAHA FAZLA KALMAMALI” DEMİŞTİ

CHP’li Balcı geçtiğimiz ay düzenlediği bir basın toplantısında Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez için; ”Göreve gelir gelmez Marmaris Ulusal Parkında emsal kısıtlamasını kaldırarak birtakım şahıslara çok büyük rant sağladı. Cennet Adası ve Kumlubük’te çok büyük bir tabiat katliamına sebebiyet verdi. Misyonu ulusal parkları, doğayı korumak olan bir vazifelinin bu tıp rant projeleriyle anılması itirazlarımızı haklı gösteriyor. Daha evvel de Orman Genel Müdürlüğü misyonundan alınan İsmail Üzmez bu misyonda daha fazla kalmamalı. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Vahit Kirişçi’nin mevzuyu öğrendiğinde gereğini yapacağına inanıyorum” demişti.

BAKANLIK DUYURDU

Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda; şu sözlere yer verildi;

*Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü misyonu sona eren İsmail Üzmez, mesai arkadaşlarına veda etti.

*Genel Müdür İsmail Üzmez’e bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Ayrıyeten genel müdür yardımcılığı makamında da misyon değişimi yapıldı.

*Genel Müdürlüğümüzde vazifesi sona eren Genel Müdür Yardımcılarımızdan Muhammed Çolak yerine Seyit Ali Kurtuluş, Mustafa Bulut’un yerine Akif Günkut misyona başladı. Boş olan genel müdür yardımcılığı makamına ise Av İdaresi Daire Liderimiz Mustafa Tuğ­rul Şahin genel müdür yardımcısı olarak atandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.