İstanbul’da az yetişen Şakayık çiçeğini koparmanın cezası 110 bin TL

Posted by

İstanbul Şile ilçesinde Sarıkavak Mahallesi ve etrafı, muhafaza altında olan ve çiçeği açtıktan 2 hafta üzere kısa bir mühlet sonra kuruyan Şakayık çiçeklerine büründü. Bu yıl soğuk hava kuralları nedeniyle geç açan şakayıkları koparan ya da yerinden sökene ise 110 bin TL ceza uygulanıyor.

Yaklaşık iki hafta hayat müddeti olan ve halk ortasında ‘ayı gülü’ ismiyle anılan Şakayık çiçeği Antalya, Konya ve Muğla’da birtakım yüksek bölümlerde yetişiyor. Mayıs ayının başında açan ve yaklaşık iki haftalık hayat müddeti olan ayı gülü İstanbul’da da çok az olarak Şile’de görülüyor.

Bölgeye yapılan tabiat ziyaretleri sırasında keşfedilen çok sayıda ayı gülünün, kalker kayalıklarının yanında olduğu görüldü. Bulundukları yerlerde muhafaza altında olan ayı güllerini koparmanın 110 bin TL idari para cezası bulunuyor.

“KOPARMANIN CEZASI 110 BİN TL”

Şakayık çiçeğini gelecek jenerasyonlara aktarmanın uğraşı içerisinde olduklarını belirten Şile Belediye Lideri İlhan Ocaklı, “Şakayık çiçeği endemik bir bitki tipi, yaklaşık 110 bin lira koparma cezası var. Bu çiçekleri müdafaanın ve bizden sonraki jenerasyonlara aktarılmasının çabası içerisindeyiz. Şakayık çiçeği yavaş yavaş tomurcuklanmaya ve açmaya başladı. Bizden sonraki kuşaklara aktarılacak kıymetli bir çiçek çeşidi. İstanbul’da yalnızca Şile’de yetişiyor. Biz de endemik bitki cinslerini muhafaza altına alarak, belediyecilik manasında üstümüze düşen misyonları yapmanın çabası içerisindeyiz” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA YALNIZCA ŞİLE’DE YETİŞİYOR”

Şakayık çiçeğinin İstanbul’da yalnızca Şile’de yetiştiğini söz eden Şile Etraf Gönülleri Derneği Lideri Nabi Cihan, “5 bin 100 kilometre İstanbul coğrafyasında, yalnızca Şile’de Sarıkavak köyünde yetişiyor. Son derece hoş ve etrafı cennete çeviren bir çiçek. Bu kadar pahalı bir çiçek olunca cezai müeyyidesi bulunuyor. Koparmanın, sökmenin, tahrip etmenin 110 bin lira cezası var. Şile Etraf Gönüllüleri olarak bu çiçeklere gözümün içi üzere bakıyoruz. Bu çiçeklerin bozulmadan çok daha uzun yıllar yaşamasını istiyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.