Kolombiya’da cezaevinde isyan:  Yangında 52 kişi öldü

Posted by

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın güneybatısındaki Tulua kentindeki bir hapishanede isyan çıktı.

Yetkililer, ülkenin Valle del Cauca idare bölgesine bağlı Tulua hapishanesinde, çıkan isyan ve yangında şimdiye kadar 52 mahkumun öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Kolombiya Ulusal Cezaevi Enstitüsü INPEC Müdürü Tito Castellanos, yangının sabaha karşı 180 mahkumun bulunduğu 8 numaralı koğuşta, mahkumların minderleri ateşe vermesiyle çıktığını bildirdi.

Castellanos, “Gardiyanlar yangını söndürmek için müdahale etti ama kâfi olmadı.” sözünü kullandı.

Polis ve itfaiyenin müdahale ettiği yangında olaylar şimdi denetim altına alınamadı. Etrafta geniş güvenlik tedbirleri alındı.

CUMHURBAŞKANINDAN SORUŞTURMA TALİMATI

Cumhurbaşkanı Ivan Duque, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Valle del Cauca’daki Tulua hapishanesinde meydana gelen olaylardan ötürü üzgünüz. INPEC sorumlusu Tito Castellonos ile temas halindeyim. Bu müthiş durumun açıklığa kavuşması için talimatı verdim. Kurbanların aileleriyle dayanışma içindeyim.” sözünü kullandı.

Öte yandan, cezaevi etrafı yakınında toplanan çok sayıda mahkum yakınının kaygılı bekleyişi sürüyor.

“MAHKUMLAR KAÇMAYA ÇALIŞTI, YATAKLARI ATEŞE VERDİ”

Kolombiya medyasının yetkililere dayandırdığı habere nazaran mahkumlar cezaevinden kaçmaya çalıştı.

Gardiyanlar kaçışı engellemeye çalıştığı sırada mahkumlar yataklarını ateşe verdi ve ölenlerin birden fazla yanarak hayatını yitirdi. Başkalarının cesetlerinde ise şiddet belirtilerine rastlandı. Yangının çıktığı koğuşta yaklaşık 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

Tulua itfaiye sözcüsü de yaptığı açıklamada, “Çok sayıda yatağın yandığını belirledik ve şu ana kadar yaklaşık 50 kişi sıhhat merkezlerine götürüldü” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.