Kurbanlık fiyatlarında yüzde 50 artış! 2022 büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar ne kadar olacak?

Posted by

Bu yıl Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi gününe denk geliyor. Bayrama bir buçuk ay üzere bir mühlet kala kurbanlık fiyatlarındaki artış dikkat çekti. Et ve yem fiyatlarına yapılan artırımların akabinde kurbanlık fiyatlarının en az iki katı olacağı belirtiliyor. Geçen yıl 1.800 TL olan küçükbaş hayvanın 3- 4 bin lira aralığında, 25-30 bin TL olan büyükbaşın ise 60-70 bin ortasında satılacağı söyleniyor. 

KIRMIZI ET FİYATLARINDA ARTIŞ!

Et fiyatları bir ayda 40 TL birden zamlandı. Yeni artırımla birlikte dana kıymanın kilosu 150 TL’ye, bonfilenin kilosu 210 liraya, kuşbaşı 160 TL’ye, antrikot ve kuzu pirzolanın kilosu da 200 liraya çıktı. Et fiyatlarındaki artış kurbanlık fiyatlarını da etkileyecek. 

İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Lideri Osman Civil, kırmızı ette genel olarak maliyet kaynaklı fiyat artışları ile tüketimde yaşanan düşüşün piyasada bir istikrar sağladığını söylerken, yem maliyetleri nedeniyle üreticinin yaz sonu anaç hayvanları kesite götürerek üretimden uzaklaşacağını da belirtti.

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

Osman Civil ”Kurbanlık talebinde ekonomik sebeplerden ötürü azalma olacağını düşünüyoruz. Asıl sorun yaz bittiği periyot yaşanacak. İşletmelerde hâlâ bölüme gidecek hayvan var. Talebi karşılıyor lakin eylülden itibaren anaç hayvanların bölüme götürüleceğini öngörüyoruz.

Büyükbaş kurbanlıklar 60 – 70 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar da ortalama 3 – 4 bin lira olur” dedi.

2022 KURBAN BAYRAMI NE VAKİT?

2022 yılında Kurban Bayramı’nın 1. günü 9 Temmuz 2022 tarihinde idrak edilecek. 12 Temmuz ise bayramın son günü olacak.

  • Kurban Bayramı Arifesi: 8 Temmuz Cuma

  • Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi

  • Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar

  • Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi

  • Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

HANGİ HAYVANLARDAN KURBAN OLUR?

Kurbanlık; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Kısaca dört ayaklı hayvanlardan kurban olup iki ayaklı hayvanlardan kurbanlık olmaz. 

KURBAN EDİLECEK HAYVANDA OLMASI GEREKEN NİTELİKLER

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sıhhat bakımından kıymetli.

Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir yahut iki gözü kör, boynuzlarının biri yahut ikisi kökünden kırık, lisanı, kuyruğu, kulakları ve göğüslerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı yahut birden fazla dökük hayvanlardan kurban olmaz.

Lakin, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine pürüz değil. Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.