Kuzey Kore’de Covid-19’dan ömrünü yitirenlerin sayısı 62’ye ulaştı

Posted by

Kuzey Kore’de 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle Covid-19 kuşkulu ölümlerde ömrünü yitirenlerin sayısı 62’ye ulaştı.

Kuzey Kore’de Covid-19 vefatlarında sayısı artışı sürüyor. Devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), 232 bin 880 şahısta daha misal semptomlara rastlandığını açıkladı.

Son gelişme ile birlikte nedeni bilinmeyen yüksek ateş belirtisi gösteren hasta sayısı 1.72 milyona ulaşırken, 6 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 62’ye yükseldiği bildirildi. Covid-19 hasta sayısına dair net bir açıklama ise şimdi yapılmadı.

KCNA, dün iktidardaki Kore Personel Partisi’nin Politbüro toplantısına başkanlık eden Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un’un hükümet kurmaylarını eleştirdiği kaydedilen haberinde, “Zaman hayattır prensibinin geçerli olduğu pandemi devrinde, devletin krizle başa çıkma kapasitesindeki yetersizlik zorlukları artırdı” kelamlarına yer verildi.

KCNA ayrıyeten, sıhhat otoritelerinin çok dozda ilaç kullanımı ve öteki yanlış müdahaleleri önlemeyi amaçlayan bir Covid-19 tedavi rehberi geliştirdiğini duyurdu. Rehberin farklı hasta çeşitleri için şahsileştirilmiş tedavileri içerdiği belirtilirken, tedavi programlarında hangi ilaçların yer aldığına dair bilgi ise paylaşılmadı.

BİRİNCİ RESMİ HADİSE GEÇEN HAFTA ÇIKMIŞTI

Covid-19 salgınının başından bu yana birinci enfeksiyonu geçtiğimiz Perşembe günü doğrulayan Kuzey Kore’de acil durum ilan edilmişti.

Tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle hadise sayısının tespit edilemediği bedellendirilen ülkede, son olarak ordunun salgınla uğraşa takviye vermek üzere görevlendirildiği kamuoyuna yansımıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.