Lindsey Graham: F-16’lar Türkiye’ye satılsın diye her şeyi yapacağım

Posted by

Türkiye; F-16 savaş uçakları tedarikinin Kongre’den geçmesi için yürüttüğü diplomatik gayretleri hızlandırdı. ABD’nin en kıymetli senatörlerinden Lindsey Graham, bu hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin akabinde Twitter’dan kıymetli açıklamalarda bulundu.

Zaman vakit Türkiye aksisi telaffuzlarıyla ön plana çıkan Graham; Türkiye’ye F-16 satışının yapılması için çalışacağını söyledi:

“NATO üyesi ve pahalı bir Amerikan müttefiki olan Türkiye’ye çok verimli bir seyahat geçirdim. Vakit zaman sıkıntılı bir münasebetimiz olsa da, Türkiye ve ABD’nin iki ulusumuz ortasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atması zaruridir. Biden İdaresi’nin F-16’ları Türk Hava Kuvvetleri’ne satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. NATO müttefiklerimizin elindeki bu savaş uçakları, bir istikrar duygusu yaratacak ve Türk ordusuna, katiyetle ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun yetenekler kazandıracak.”

BİDEN: TÜRKİYE’YE F-16’LARI SATMALIYIZ

ABD Lideri Joe Biden, Madrid’deki NATO Önderler Tepesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında; Türkiye’ye F-16 jetlerinin satılması gerektiğini belirtmişti:

“Türkiye’ye F-16’ları satmamız gerekiyor. Varolanları da modernize etmemiz gerekiyor. Bunu yapmamak çıkarlarımıza karşıt. Biz onlara F-16 satmalıyız. Bu bahiste Kongre’den onay alabileceğimizi düşünüyorum.”

Türkiye 2021 Kasım’ında; ABD’den 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16’lar için de 80 adet modernizayon kiti almak için müracaatta bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.