Liz Truss, Zelenski ile görüştü: İngiltere’nin dayanağına güvenebilirsiniz

Posted by

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, İngiltere‘nin yeni Başbakanı Liz Truss‘ın, ülkesinin Ukrayna‘nın özgürlüğüne ve demokrasisine sarsılmaz dayanağını yinelemek için Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Açıklamada, “Truss, başbakan olduktan sonra bir mevkidaşıyla yaptığı birinci telefon görüşmesinde, Ukrayna önderine (Zelenskiy), kendisinin tam dayanağına sahip olduğunu ve Ukrayna’nın uzun vadede İngiltere’nin yardımına güvenebileceğini yineledi” denildi.

Zelenski’nin ise İngiltere’nin sadık takviyesi için Truss’a teşekkür ettiği ve yeni vazifesinden dolayı kutladığı belirtilen açıklamada, başkanların, global güvenliği güçlendirme gereksinimini ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in savaş makinesini besleyen fonları kesmek için gerekli tedbirleri ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Liderler, Putin’in enerjiyi silahlandırma teşebbüslerini esefle karşıladı ve Başbakan Truss, Rusya’nın şantajının Batı’yı Putin’in başarısız olmasını sağlamaktan alıkoymamasının hayati ehemmiyet taşıdığını söyledi. Ayrıyeten, (Truss) İngiltere ve müttefiklerimizin güç bağımsızlığını inşa etmeye devam etmesinin kıymetinin altını çizdi. (Truss) Ukraynalıların egemenlik ve kendi yazgısını tayin etme gayretini övdü ve Ukrayna’nın başarılı olmasının ve Rusya’nın başarısız olmasının kaide olduğunu lisana getirdi.”

Açıklamada, Truss’ın ilerleyen haftalarda ve aylarda Zelenskiy’le çalışmayı dört gözle beklediği vurgulanarak, “Truss, Zelenski’nin, yakın vakitte Ukrayna’da kendisini ziyaret etme davetini de kabul etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi” denildi.

ZELENSKİ, TRUSS’I UKRAYNA’YA DAVET ETTİ

Volodimir Zelenski de görüşmeye ait Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İngiltere’nin yeni başbakanıyla telefon görüşmesi gerçekleştiren birinci yabancı başkan olduğunu ve Truss’ı Ukrayna’ya davet ettiğini belirtti.

Zelenski, İngiliz halkının, ülkesine yaptığı büyük savunma ve ekonomik yardımı için teşekkür ederek, İngiltere’nin bu yardımı daha da güçlendirmeye hazır olmasının kıymetli olduğunu vurguladı.

Zelenski, Ukrayna’nın toparlanma sürecine İngiltere’nin iştirakini ele aldıklarını lisana getirerek, Rusya üzerinde daha fazla koordineli baskının ehemmiyetine işaret etti.

Zelenski ayrıyeten, gayenin saldırganlığı durdurmak ve failleri adalete teslim etmek olduğunu vurgulayarak, Rusya’yı terör devleti olarak belirlemenin kıymetli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.