Merkez Bankası’nın atılımına ekonomistlerden sert reaksiyon: Hastayı buzlu suya atmaya benziyor

Posted by

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TÜFE’ye endeksli değerlerin iskonto oranının yüzde 30’dan yüzde 50’ye artırılmasına yönelik akabinde ekonomistler de değerlendirmelerde bulundu. Uzman isimler, atılan adımlar doğrultusunda, genel manada durumun gitgide berbata gittiğinin anlaşıldığına dikkat çekti.

‘ÖRTÜK FAİZ ARTIŞI’

Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri olarak misyon yapan ekonomist Kerim Rota, TÜFE’ye endeksli değerlerin iskonto oranının yükseltilmesine ait şu yorumu yaptı:

“Bu karar ve TÜFE tahvilleri için iskonto oranının %50’ye çıkarılması en az %10’luk ek bir “örtük” faiz artışıdır. 1 hafta içinde kredi almak isteyenler %70 faiz ile karşılaşırlar. Türkiye Modelinizde faizleri düşürüp yatırım, istihdam ve ihracatı özendiriyordunuz değil mi?”

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, son devirde ekonomik istikrarı sağlamaya çalışmak ismine atılan adımlara yönelik şu sözleri kullandı:

“Son periyotta ekonomiyi soğutmak için yapılanlar hastaya ateş düşürücü vermeyip ateşi düşsün diye buzlu suya atmaya benziyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.