Meteoroloji’den sağanak uyarısı

Posted by

Meteoroloji, yeni hava durumu varsayımlarını toplumsal medyadan duyurdu. 5 günlük varsayımları içeren haritayla birlikte yapılan açıklamada, “(26 Mayıs – 1 Haziran 2022) Hava sıcaklıklarının artarak mevsim normalleri civarına vakitle güney, iç ve batı bölgelerde mevsim normalleri üzerine çıkacağı varsayım ediliyor” denildi.

YAĞIŞ UYARISI YAPILAN KENTLER

Şimdiki iddialara nazaran Marmara’da Kırklareli ile Edirne’ye sağanak yağış uyarısı yapıldı. Hafta boyunca iç bölgelerde yağış görülecek vilayetler ise şöyle sıralandı;

Afyonkarahisar, Kütahya, Gümüşhane, Uşak, Eskişehir, Bolu, Ankara, Çankırı, Karabük, Çorum, Tokat, Sivas, Bayburt.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA: Kesimli ve az bulutlu, yarın Edirne, Kırklareli etrafları ile Balıkesir’in doğu ilçeleri ve Bursa’nın güney bölümlerinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

EGE: Kesimli ve az bulutlu, yarın öğlen saatlerinden sonra iç kesitleri lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

AKDENİZ: Kesimli ve az bulutlu, yarın öğlen saatlerinden sonra Batı Akdeniz’in iç bölümlerinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

KARADENİZ: Kesimli ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor.

İÇ ANADOLU: Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, vakitle yer yer kesimli bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Modüllü ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.