NASA: James Webb eksiksiz çalışıyor

Posted by

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021 tarihinde muvaffakiyetle fırlatılmış ve yörüngesine yerleşerek çalışmalara başlamıştı.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde hayat olup olmadığını araştıracak.


Mercekler başarılı bir formda hizalandı

Teleskobun net imgeler elde edebilmesi için tüm merceklerinin hizalanması gerekiyor, aksi halde ortaya çok bulanık manzaralar çıkıyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bilim insanı Michael McElwain, James Webb Uzay Teleskobu’nun dev aynalarının kusursuz bir halde hizalandığını ve performansın beklentilerin üzerinde olduğunu açıkladı.

Öte yandan NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘nun elde ettiği bir manzarayı, Spitzer Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen manzarayla yan yana getirdi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun elde ettiği sağdaki imajın, başkasına nazaran hayli net olduğu görülüyor.

James Webb Uzay Teleskobu’nun, 13,5 milyar yıl evvelki Büyük Patlama’dan sonra birinci oluşan yıldızların ışığını yakalayarak kozmosun tarihinin tüm kademelerini incelemesi amaçlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.