NASA’nın Ay misyonu için takvimde 3’üncü değişiklik: Artemis misyonu tekrar ertelendi

Posted by

NASA’nın yaklaşık 10 yıldan beri üzerinde çalıştığı ve Ay’a insan taşımayı hedefleyen Artemis misyonu bir defa daha ertelendi. Orion Uzay Aracı’nı Ay yörüngesine taşımak üzere ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalanması beklenen Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin fırlatmasının en erken 27 Eylül’e ertelendiği bildirildi.

NASA’nın mümkün bir teknik aksaklık karşısında alternatif fırlatma tarihi olarak ise 2 Ekim’i gözden geçirdiği kaydedildi.

ERTELENMİŞTİ

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Orion Uzay Aracı’nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin fırlatması geçtiğimiz ay teknik arıza kuşkusu nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

Yeni fırlatma tarihinin 23 Eylül olabileceği kamuoyuna yansırken, motorlardan birinde nedeni belirlenemeyen bir sıcaklık sıkıntısının tespit edildiği açıklanmıştı. Artemis I misyonu çerçevesinde 98 metre uzunluk ve 3.99 tonluk itiş gücündeki SLS roketi tarafından Ay’a gönderilmesi planlanan Orion Uzay Aracı’nın 42 gün sürecek misyonu müddetince gelecekte planlanan beşerli uçuşlar hakkında bilimsel bilgiler toplaması bekleniyordu.

NİHAİ MAKSAT AY

Nihai gayesi 2025’e kadar insanları Ay yüzeyine döndürmek olan Artemis Ay Programı’nın birinci misyonu Artemis I’in muvaffakiyete ulaşması halinde 2024’te Artemis II misyonuyla gerçek mürettebatlı bir ay uçuşu denemesi gerçekleştirilmesi bekleniyor. 2025 yılında ise Artemis III vazifesi çerçevesinde 1970’lerden bu yana birinci sefer Ay’a insan indirilmesi hedefleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.