Nureddin Nebati: Türkiye’deki yatırım süreçlerini kolaylaştıracak adımlar atacağız

Posted by

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında “Teknolojik Dönüşümü, istihdamı ve cari dengeyi destekleyici yatırımlar açısından bir yol haritası niteliğindeki ‘Türkiye Milletlerarası Direkt Yatırım Stratejisi’ni yayımladık. Değer verdiğimiz bahislerden bir oburu ise yatırım ortamımızın düzgünleştirilmesidir. Bu emelle, memleketler arası yatırımcıların Türkiye’deki yatırım süreçlerini kolaylaştıracak adımlar atacağız.” halinde konuştu.

Toplantıda öne çıkanlar ileti olarak paylaşıldı

Bakan Nebati, toplantıdaki konuşmalarına dair başlıkları kendi Twitter sayfasında şu bildirilerle aktardı:

“2020 yılında müspet büyüme kaydeden sayılı ülkelerden biri olan Türkiye, 2021 yılında yüzde 11 büyüyerek G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen ülke olmuştur.

Ocak-Haziran periyodunda güç hariç değerlendirildiğinde cari süreçler istikrarında 8,1 milyar dolar; yıllık bazdaki cari süreçler istikrarında de 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık.

Ülkemiz 2022 yılı birinci çeyreğinde de güçlü ve istikrarlı büyüme eğilimini sürdürmüş ve yüzde 7,3 büyüme oranıyla G20 ülkeleri ortasında en yüksek oranda büyüyen 3. ülke olmuştur.

Dünyanın en büyük iktisadı olan ABD başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede resesyon ihtimali konuşulurken; 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ait öncü göstergeler, ülkemizde ekonomik büyümenin devam ettiğine işaret ediyor.

IMF, yakın vakitte 2022-2023 yılları için global iktisattaki büyüme beklentilerini aşağı istikametli düşürürken, ülkemizin büyüme beklentilerini ise trendin zıddı istikamette üst istikametli revize etmiştir.

Aldığımız önlemlerle birlikte toplam istihdam Haziran ayı prestijiyle 30,9 milyon bireye ulaşmış durumdadır. Ülkemiz, OECD üyeleri ortasında salgın öncesi periyoda nazaran en fazla istihdam artışı sağlayan ülke olmuştur.

Temmuz ayı prestijiyle ihracatımız 248,4 milyar dolara ulaşarak dünya ticaretinden aldığımız hisse da yüzde 1’i aşmış bulunuyor.

Turizmde de kıymetli bir toparlanma kaydetmiş durumdayız. Bu yıl sonunda da turizmden 37 milyar doların üzerinde bir gelir elde etmeyi öngörüyoruz.
İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki süratli toparlanma; global güç maliyetlerindeki sert artışlar kaynaklı cari süreçler istikrarındaki bozulmayı da sonlandırmıştır.

Bankacılık kesimimiz de güçlü sermaye yapısı, yüksek faal kalitesi ve kârlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran ayı prestijiyle yüzde 18,1 olarak gerçekleşen sermaye yeterlilik rasyomuz yüzde 8 olan yasal minimum oranın epeyce üzerinde seyrediyor.

Teknolojik Dönüşümü, istihdamı ve cari dengeyi destekleyici yatırımlar açısından bir yol haritası niteliğindeki ‘Türkiye Memleketler arası Direkt Yatırım Stratejisi’ni yayımladık.

Önem verdiğimiz mevzulardan bir başkası ise yatırım ortamımızın güzelleştirilmesidir. Bu emelle, milletlerarası yatırımcıların Türkiye’deki yatırım süreçlerini kolaylaştıracak adımlar atacağız.”

AYRINTILAR GELİYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.