Öğretmenler, Melih Gökçek’in kaldırdığı indirimli ulaşım hakkının iadesini istiyor

Posted by

Birlik Sendikası Öğretmen Ofisi, dün Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde, 2015’te eski lider Melih Gökçek tarafından kaldırılan indirimli ulaşım hakkının geri verilmesi talebiyle açıklama yaptı. “İnsanca fiyat, indirimli ulaşım istiyoruz” pankartı açan sendika üyeleri, “Yürüyerek geldik, indirimli döneceğiz”, “Ulaşım indirimi hakkımızdır”, “Biz de öğretmeniz” yazılı dövizler taşıdı.

Öğretmen Ofisi, açıklamanın akabinde hususla ilgili toplanan imzalı dilekçeleri ABB’nin evrak ünitesine teslim etti. Birlik Sendikası Öğretmen Bürosu’nun açıklaması şöyle:

“KARNIMIZI GÜÇ DOYURUYORUZ”

“Biliyoruz ki; özel okullar-kolejler denilince akıllarda, yüzbinlerce lira karşılığında alınan eğitim-öğretim, özel güvenlikli binalar, kapıda bekleyen lüks araçlar yani tabir yerindeyse ışıltılı bir fotoğraf canlanıyor. Lakin tüm bu ışıltılı imaj, bu kurumlarda çalışan öğretmenlerin verdiği ömür çabasıyla taban tabana zıt! Zira bu okullarda çalışan, buraları ayakta tutan biz öğretmenler birçok kurumda minimum fiyatla, kimilerinde ise fakat ömürde kalmamızı sağlayabilecek seviyelerde yetersiz fiyatlarla çalıştırılıyoruz. Bu da yetmezmiş üzere, işverenler verdikleri üç kuruş maaşla bizden; markalı giysiler, yeni ayakkabılar giyinmemizi, kuaförlere gitmemizi, kaliteli parfümler kullanmamızı talep ediyor. Lakin biz bugün karnımızı bile sıkıntı doyuruyoruz.

“KİMSE BİZE HAKKIMIZ OLANI ZATEN VERMİYOR”

Mevcut hayat pahalılığı şartlarında hepimiz her yeni güne yeni bir artırımla başlıyorken; kiraydı, faturalardı, mutfak masraflarıydı derken fiyatlarımız daha aldığımız gün elimizden uçup gidiyor. Birçok kurumda akşamları online toplantılara katıldığımız, hafta sonu etütlere geldiğimiz halde hak ettiğimiz ek ders fiyatlarımız, fazla mesailerimiz ödenmiyor. Birçok kurumda iş yerlerine kendi imkanlarımızla gidip gelmemiz bekleniyor. Bizler tüm bu geçim sıkıntısının altında ezilirken; hayat pahalılığı ve işsizlik telaşıyla bu şartlarda çalışmaya zorlanıyoruz. Ve biliyoruz ki biz bir ortaya gelmedikçe kimse bize hakkımız olanı resen vermiyor. Artık biz özel kurum öğretmenleri Birlik Sendikası çatısı altında bir ortaya geliyoruz.

“ANAYASAL EŞİTLİK PRENSİBİNE AYKIRI”

Tüm bu koşullar karşısında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz; işverenlerin bize reva gördüğü tüm bu dayatmalara karşı Birlik Sendikası’nda bir ortaya gelip çaba eden biz özel kurum öğretmenlerinin haklı sesine kulak verin. Kamuda çalışan öğretmenlere tanınan belediye araçlarını indirimli kullanma hakkı bizlere de tanınmalıdır! Anayasal eşitlik prensibine muhalif olan mevcut uygulamaya bir an evvel son verilmelidir! Evvelki belediye lideri periyodunda yürürlüğe sokulan bu eşitsiz uygulamaya son verilmelidir! Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin indirimli ulaşım hakkının iade edilmesi demek; bizler için her gün meskene iki ekmek daha alabilmek demektir! Bizi öğretmenden saymayarak indirimli ulaşımdan yararlanma hakkımızı elimizden alan Melih Gökçek’in hukuksuz uygulamasından dönülmesini ve indirimli ulaşım hakkımızın mevcut idare tarafından iadesini talep ediyoruz. Biz de öğretmeniz! İndirimli ulaşım hakkımızdır!”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.