Parti üyeliği düşürülen Kaftancıoğlu için Yargıtay’a müracaat: Kararınızdan derhal dönün

Posted by

CHP, Yargıtay kararıyla siyasi parti üyeliği düşürülen İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’yla ilgili harekete geçti. Parti, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin imzasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderdi. Kaftancıoğlu kararının anayasaya ve memleketler arası mutabakatlara alışılmamış olduğu belirtilen yazıda, şu tespitlere yer verildi:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, partimize müddet vererek tersliğin giderilmesini isteyebileceği ve bu etaptan sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvurabileceği üzere, direkt da Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, bu tersliğin giderilmesi konusunda Siyasi Partiler Yasası uyarınca ihtar kararı verilmesini istemesi gerekmektedir. Yasa uyarınca ihtar kararıyla partimize altı aylık bir müddet tanınmaktadır. İhtar kararına uymamanın yaptırımı, Anayasa Mahkemesi’nce 2009’da iptal edildiği ve bunun yerine bir düzenleme yapılmadığı için, hukuksal olarak bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere başsavcılığınız maddede olmayan bir yetkiyi kullanarak bir süreç tesis etmiştir. Yargıtay Başsavcılığı yasanın vermediği bir yetkiyi kullanarak bir parti üyesini sicilden silemez.” 

“Hukukun temel unsurlarından büsbütün kopmuş bu şahsileştirilmiş yanılgılı sonuç üzülerek belirtmeliyiz ki bizleri şaşırtmamıştır” reaksiyonu gösterilen yazıda, “Anımsatmak isteriz ki sıfatınızdaki ‘cumhuriyet’ sözü tam bir bağımsızlıkla vazifenizi ifa ederek anayasa kararlarına eksiksiz uymanızı mecburî kılmaktadır. Tersine davranış, makamı değil fakat makamı işgal edeni tartışmalı kılacaktır. Temennimiz, son yıllarda güvenilirliği büyük ölçüde tartışılan yargının hak ettiği itimada kavuşabilmesini sağlayabilecek birinci adımı atarak hukuka karşıt, taraflı kararınızdan derhal dönmenizdir. Sizi misyonunuzu ifa ederken hukukun çizdiği yasal sonlar içerisinde davranmaya davet ediyorum” sözlerine yer verildi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.