Polonya’nın Moskova Büyükelçiliğine boyalı taarruz

Posted by

Rusya’nın başşehri Moskova’da bulunan Polonya Büyükelçiliğine bir küme tarafından kırmızı boyalı hücum düzenlendi.

Rusya’nın Polonya Büyükelçisi Sergey Andreyev, 9 Mayıs’ta yapılan boyalı taarruzun gibisi Rusya’nın başşehri Moskova’da bulunan Polonya Büyükelçiliğine düzenlendi. Bir küme, ellerindeki kırmızı boyayı Polonya Büyükelçiliğinin duvarına fırlattı. Taarruzun Büyükelçi Andreyev’a yapılan akına reaksiyon olarak düzenlendiği düşünülüyor.

RUSYA ‘RESMİ’ ÖZÜR TALEP ETMİŞTİ

Büyükelçi Andreyev’a yapılan hücumun akabinde Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’nın Rusya Büyükelçisini Krzysztof Krajewski’yi Bakanlığa çağırmış ve resmi özür talep etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rusya, olayla ilgili olarak Polonya idaresinden resmi bir özür bekliyor ve Rus Büyükelçisi ile Polonya’daki Rus kurumlarının tüm çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasını talep ediyor. Varşova’nın taleplerimize vereceği reaksiyona bağlı olarak daha ileri adımlar hakkında bir karar verilecek” denilmişti.

RUS BÜYÜKELÇİYE TAARRUZ

Andreyev, Varşova’da İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını yitiren Sovyetler Birliği askerleri için yaptırılan anıta çelenk koyduğu sırada bir küme “Faşistler” diye bağırarak, Rusya’yı ve Andreyev’i protesto etmeye başlamış, küme yanlarında getirdikleri kırmızı boyayı büyükelçinin yüzüne fırlatmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.