Prof. Dr. Öner Günçavdı: ‘İktidar, ağustos-eylül üzere seçim kararı açıklayabilir’

Posted by

Türk Lirası’nın kıymet kaybı hızlandı. Mayıs ayının başından bu yana dolar/TL’de yükseliş yüzde 9’u aşarken yılbaşından bu yana dolar/TL yüzde 20’nin üzerinde yükseliş yaşadı.

SÜRPRİZ DEĞİL

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Öner Günçavdı, dolar kurundaki bu dalgalanmaların sürpriz olmadığını hatırlatarak ülke iktisadında 2018’den itibaren yaşanan durumun bir sonucu olduğunu söyledi.

Birgün’de yer alan habere nazaran, iktidarın bir idare sorunu olduğunu vurgulayan Günçavdı, “Türkiye iktisadını yönetebilecek kabiliyette değiller. Araçlar açısından varlıklı değil, kaynaklar açısından varlıklı değil, o yüzden de dilek ettiği biçimde yönetemiyor. Lakin öteki taraftan da yeni şartlara ahenk gösterme konusunda da elini tutuyor, yani ahenk göstermiyor, inkar ediyor. Evvelce olduğu üzere ekonomiyi yönetmeye çalışıyor” tabirlerini kullandı.

Enflasyona endeksi tahvil ile ilgili kıymetlendirme yapan Günçavdı:

“Merkez Bankası fonksiyonsuz bir noktaya geliyor. Enflasyona endeksli tahvil çıkarılamadı. Zira riskli, bu türlü bir tahvil inanılmaz hallerde çıkar. Olağanda ekonomilerde bu türlü bir tahvil görülmez. Türkiye iktisadında fevkalâde bir durum var, bu onu teyit ediyor. Tansu Çiler dönemindekiyle tıpkı, TL istikrarını sağlamak için yapılan ataklardır bunlar. Türkiye’nin dövize gereksinimi var ve o döviz de yok. Vatandaşın döviz talebini kırmaya çalışıyorsunuz. Bunu da yapabilmenin tek yolu TL’ye sevk etmektir. Vatandaş da hamaset için, vatan millet için TL tercih etmiyor. Çıkar istiyor”

MÜHLET UZAR

“TCMB bugün faizleri artırsa da durum değişmez, yalnızca mühlet kazanılır” tabirlerini kullanan Günçavdı, önümüzdeki yaz aylarının çok kritik olduğunu belirtti.

İktidarın yaz aylarında gelecek olan turist ile döviz gelirlerinin artmayı ve bu halde cari açığı da denetim etmeyi planlığını söyleyen Günçavdı, “Turizm kaynaklı döviz gelirleri beklendiği seviyelerde olmazsa, bunu yaz sonuna kadar görmek isteyecektir iktidar, bunlar olmazsa bu yazın ağustos eylül ayında seçim için kararını açıklayabilir. Mevcut durumda ekonomiyi ileriyi götüremez. Bu iktisat bu iktidarı taşımaz. Bana nazaran faizleri arttırsa bile bu sembolik olacaktır. Kısa periyotta kuru 16’dan 15’e çekecektir ancak bir sonraki dalgalanmaya kadar. Yaz aylarındaki döviz girişleri rahatlatacak mı? İkincisi cari açığın boyutu, yani döviz harcama seviyesi. Bunlar belirleyici olacak” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.