Rusya, Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde kendi eğitim sistemini uygulayacak

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği Herson, Zaporijya ve Mariupol kentlerinde Rus eğitim sistemine geçiliyor.

Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov bugün, ele geçirilen Ukrayna’nın Zaporijya Bölgesi’ndeki Melitopol kentini ziyaret ederek, kıymetli açıklamalarda bulundu.

UKRAYNACA SEÇMELİ DERS OLACAK

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde öğrencilerin Rus eğitim müfredatına nazaran eğitim göreceğini lakin Ukraynalı olan öğrencilerin seçmeli olarak Ukraynaca eğitim alabileceğini söyleyen Kravtsov, “Ukrayna lisanını kimse yasaklamıyor.

Ukraynaca ana lisan olarak kalmaya devam ediyor. Ukraynaca eğitim almak isteyen çocuklar için muhakkak saatler belirlenecek. Daha evvel tekraren söyledik. Kardeş halklar ortasında birçok ortak lisan var. Köklerimiz tıpkı. Ukrayna lisanı çok güçlü bir lisan. Bu nedenle katiyen yasak olamaz” dedi.

Ele geçirilen kentlerde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin Rus diploması alacağını belirten Kravtsov, “Kurtarılmış bölgelerdeki okul ve kolejlerde Rus devletinin diplomaları verilecek” sözlerini kullandı.

Daha evvel Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde Rus ordusu tarafından, Rus televizyon ve radyo istasyonları kurulmuştu.

Ele geçirilen kentlerde Rus sistemlerine entegrasyon çerçevesinde yaz devri boyunca eğitim, sıhhat ve toplumsal alanlarda hazırlıkların devam edeceği duyurulmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.