Samsung’da teknoloji hırsızlığı şoku yaşanıyor!

Güney Kore’nin teknoloji devlerinden Samsung Electronics’te görev yapmış bir eski yönetici, şirketin teknolojisini çalarak Çin’deki bir rakip yonga seti fabrikası oluşturmakla suçlandı. Aynı zamanda, önemli bir yonga seti üreticisi olan SK Hynix’te başkan yardımcısı olarak hizmet vermiş olan sanığın, Samsung’un bilgilerini yasadışı bir şekilde ele geçirdiği ve Çin, Xian’da Samsung’un yonga seti üretim tesisinin yalnızca 1.5 km uzağında benzer bir tesis kurmayı planladığı iddia edildi.

Samsung ile ilgili bu çip teknolojisi casusluğu durumunda, altı kişi daha yargı sürecine dahil edildi. Savcılar, bu veri hırsızlığının Samsung Electronics’e en az 233 milyon dolarlık bir zarara neden olduğunu tahmin ediyorlar. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki süregelen rekabetin ortasında, Güney Kore’nin yonga seti endüstrisi için ciddi bir tehdit olarak kabul ediliyor.

Geçen ay tutuklanan sanık, üzerine atılan suçlamaları reddetti. Duruşma tarihi henüz belirlenmedi. Davayı yöneten savcılar, Samsung’un yarıiletken fabrikasının mimari planını ifşa etmekle suçlanan bir denetim şirketinde çalışan dahil, altı kişi daha olduğunu düşündükleri bu dava kapsamında suçladılar.

Samsung’da teknoloji hırsızlığı şoku yaşanıyor!

Güney Kore, yonga seti sektörünü aktif olarak desteklerken bu olay meydana geldi. Dünyanın en büyük iki bellek yonga seti üreticisi olan Samsung Electronics ve SK Hynix, Çin’deki yonga seti fabrikalarına büyük yatırımlar yapmışlardı. Bu şirketler Amerikan teknolojisi ve ekipmanlarına dayanırken, Güney Kore’nin yonga seti ihracatının yaklaşık yüzde 40’ı Çin’e yönlendiriliyordu.

Çin, başta bellek yonga seti üretiminde ağır adımlar atsa da, şirketlerinin Güney Koreli rakipleriyle hızla ayak uydurduğu görülüyor. Analistlere göre, Çin’in YMTC tarafından üretilen NAND Flash yonga setleri ile Samsung Electronics ve SK Hynix gibi sektör liderleri arasındaki teknoloji farkı, artık sadece iki yıl veya daha az bir süre oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir