Sarsıntıda büyük kayıplar veren şahsın vasiyeti: Beni ailemin yanına gömün

Posted by

17 Ağustos 1999 tarihinde gece saat 03.02 sıralarında 7.4 büyüklüğünde Marmara sarsıntısı yaşanmıştı.

45 saniye süren bu zelzele Türkiye tarihinin en uzun sarsıntısı olarak kayıtlara geçti. Felakette 18 bin 373 kişi hayatını kaybederken binlerce insan yaralandı, sakat kaldı ve kayboldu.

“Ailemden 10 kişi enkaz altında kaldı”

Deprem gecesi Muş’ta olduğunu söyleyen Salih Tekinok, “Ailemden 10 kişi Gölcük’te enkaz altında kaldı. Sarsıntının olduğunu duyunca çabucak buraya gelerek ailemi enkaz altında çıkardım. Ağabeyim, yengem, 5 yeğenim ve torunlarımız olmak üzere toplam 10 kişiyi sarsıntıda kaybettik. En küçüğü 9 aylık ve 1 yaşındaydı. Ağabeyimi 2-3 gün sonra enkaz altında kendi imkanlarımızla çıkardık. Ağabeyimin olduğu binada 52 kişi hayatını kaybetti.


“Çok büyük acı yaşadım”

8 yaşındaki yeğenimi de 14 saat sonra sağ çıkardık. Çok büyük acı yaşadım. Her gün, her hafta buraya gelip mezar taşlarına bakıyorum. Allah kimseye göstermesin. Zelzele lafını duyunca yıkılıyorum. Annem, ağabeyimin acısına dayanamadı ve bir ay sonra vefat etti” dedi.

“Kardeşlerimi, annemi ve babamı kaybettim”

Depremi yaşayan Sadun Geven (45), “17 Ağustos sarsıntısında ben de buradaydım fakat konutta değildim. Arkadaşımın yanındaydım. Sarsıntı olduğunu duyunca çabucak meskene geldim ve binamızın yerle bir olduğunu gördüm. 2 kız kardeşim, annem, babam ve erkek kardeşim olmak üzere toplam 5 kişiyi kaybettim. 2 kız kardeşimi de enkaz altından çıkardım. 23 sene geçmesine karşın her saniye 17 Ağustos sarsıntısını yaşıyorum.


“Öldüğüm vakit beni annemin ve babamın yanına gömsünler”

Ben kıyamet koptu sandım, zelzele diye bir şey bilmiyordum. Ne vakit ki ben bu sarsıntısı yaşadım, ailemin mezarını kendi ellerimle deştim işte o vakit sarsıntının ne demek olduğunu anladım. Vasiyetimdir, öldüğüm vakit beni annemin babamın yanına gömsünler. Her buraya geldiğim vakit onları görmüş üzere oluyorum. Çok güç anlatamıyorum” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.