Sertel: Mayın gitti, yol geçen hanına döndük

Posted by

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, tarım ve hayvancılığa açılacağı münasebeti ile mayından temizlenen alanların atıl kaldığını belirterek “Bu alanlar ne tarıma ne de hayvancılığa açıldı. Yol geçen hanına döndü. Iraklısı, Suriyelisi, İranlısı, Afgan’ı hepsi bu mayından temizlenmiş alanlardan elini kolunu sallayarak geçiyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, mayınlı topraklar konusundaki önergesi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandı.

Oktay, 1.6 milyon metrekare alanın Ekim 2018 prestijiyle mayından temizlendiği belirterek, “2017-2021 yılları ortasında yürütülen arama-temizleme faaliyetleri kapsamında da yaklaşık 31.6 milyon metrekare alan mayından temizlenmiştir. Bu alanların tarım ve hayvancılığa açılmasına yönelik çalışmalar ilgili bakanlık ve kurumlarca yürütülmektedir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel

Mayınlı yerlerin temizlenerek tarım ve hayvancılığa açılacağını ve o devir için 3.5 katrilyon gelir elde edileceğinin vaat edildiğini hatırlatan Atila Sertel ise “Bu alanlarda tarım ve hayvancılığa ait faaliyet yok. Buraları yol geçen hanına çevirmek için mi temizledik? Sığınmacılar elini kolunu sallayarak Türkiye topraklarına giriyor. Mayınlar sığınmacılar o topraklardan geçsin diye mi temizlendi?” diye sordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.