Sırbistan’dan KFOR’a reaksiyon: KFOR’un vazifesi Sırpları korumak

Posted by

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, KFOR Kumandanı Ferenc Kajari‘nin Kosova hükümetinin kararlarına reaksiyon olarak kuzey belediyelerinde yaşayan Sırpların muhtemel barikatlarına KFOR olarak müsaade vermeyeceklerini bildirmesini yorumlarken, “KFOR’un vazifesi Sırpları korumak, ülkede barikat kurulmasına pürüz olmak değil” diye konuştu.

Vucic, Kosova’da “özgürlüğe” pürüz olanın kurulan barikatlar değil, Kosova’nın kimlik kartı ve plaka zaruriliği getirmek istemesi olduğunu söyledi.

Vucic, Kosova’daki Sırplara verdiği dayanağı bir defa daha lisana getirerek, “Her vakit Kosova’daki halkımızın yanında olacağım” diye konuştu.

YENİ HÜKÜMET YAKINDA MUHAKKAK OLACAK

Aleksandar Vucic, ülkede 3 Nisan’da gerçekleştirilen seçimlere işaret ederek, yeni hükümetin kurulması için 2-3 haftadan fazla beklemeyeceğini ve yeni başbakan adayının yakında aşikâr olacağını söyledi.

Vucic, dünyadaki güç krizine de değinerek, ülkesinin elektrik kesintileri yaşanmaması için gerekli tüm adımları atacağını kaydetti.

Vucic ayrıyeten, hem Ukraynalıların hem de Rusların ülkesinin dostu olacağını ve bu politikayı sürdürmekte kararlı olduklarını kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.