Şişen fiyattan emlakçılar da kaygı yanıyor

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, konut piyasasını rahatlatacak 3 kredi paketi açıklamasının akabinde ilandaki konut fiyatlarının 200-500 bin TL artırılmasını emlakçılara sorduk. Konut almak isteyen vatandaşlar bunu fırsatçılık olarak değerlendirirken, durumdan kendilerinin de şikâyetçi olduğunu söyleyen emlakçılar, günlük fiyat artışlarına yetişemediklerini belirtti. Yeni Şafak muhabirlerinin görüştüğü emlakçılar, “Biz de daima değişen mesken fiyatlarına yetişemiyoruz, konut sahipleri pahasının üstünde konutlara fiyat biçiyor” dedi.

ARŞİV

FIRSATÇILIK PİYASAYI MAKUS ETKİLİYOR

Fiyatların 15 güne tam oturacağını kaydeden emlakçı Faruk Kızıltaş, “Cumhurbaşkanının açıklamalarından sonra fırsatçılar kendilerini gösterdi. Konut ilanlarının bulunduğu sitelerde fiyatlar uçmuş durumda. Vatandaşlar prestij etmiyor ancak bu fırsatçılar piyasayı olumsuz etkiliyor. Bu artışlar, mesken sahipleri ve eksper olmayan emlakçılardan kaynaklanıyor.

Bu piyasa da marketlerde yapılan yağ stokuna döndü. Biz konut sahibine dairenin fiyatını söylüyoruz. Şayet kendi istediği fiyat üzerinden satmak isterse, biz çekiliyoruz. Ben bu daireyi sizin istediğiniz fiyata satarım dersem mesuliyet altına girmiş oluyorum. Kiralarda da durum tıpkı formda. Olağan fiyatın üzerinden kiraya vermek isteyen olduğu vakit uyarıyoruz.” tabirlerini kullandı.

KONTROLLER ARTIRILMALI

Gayrimenkulde çok artışı engellenmenin sıkı kontrollerle sağlanabileceğini altını çizen emlakçı Emre Akkan, “İstanbul parlak bir yer olduğu için yabancılar geliyor. Konut sahipleri de kıymeti olmasa bile fahiş fiyatlar isteyebiliyor. Para devreye girdiğinde, insanların ne vicdanları ne inançları ne unvanları kalıyor. Devletin caydırıcı uygulamalar yapması gerekiyor. Her şeyin beyan pahası, rayiç bedelini devlet belirlemeli ve onun % 20’sinin üzerine çıkılmamalı” dedi.

YÜZDE 10-25 ORTASI ARTTI

Gayrimenkul piyasasıyla yakından ilgilenen Hakan Şatlıoğlu, “Uzun vakittir internetten konut fiyatı ilanlarına bakıyorum. 7 Mayıs’ta 2 milyona müşterisi olduğum bir dairenin fiyatının, 9 Mayıs’ta 2 milyon 500 bin liraya çıktığının öğrendim. Bu fiyat artışı Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından çabucak sonra oldu. Fiyatlar yüzde 10 ila 25 ortasında artmış. İzmir’deki ilanların neredeyse hepsi arttı” halinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.