Suriye’de Türkiye zıddı hareketler

Posted by

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun denetimindeki başta Azez ve Cerablus olmak üzere çeşitli bölgelerde, Türkiye aykırısı hareketler başladı. Toplumsal medyada paylaşılan imajlarda hareketçilerin Türk Bayrağı ve TSK’ya ilişkin araçlara yönelik provakatif hareketlerinin manzaraları reaksiyonla karşılandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye’deki muhalif kümelerle Esad’ı barıştırmak istedikleri yolundaki açıklamasına reaksiyon gösterdikleri ileri sürülen ÖSO taraftarı kümeler, bu açıklamanın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra Cerablus ve Azez’de aksiyona başladı.

Aralarında silahlı şahısların de bulunduğu belirtilen kümeler, Türk Bayrağı’nı yakıp, yol keserek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin araçların geçişini engelledi.

Azez’de ise Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Osmanlı Millet Parkı’nı tahrip etti.  Azez’de konvoylar yaparak Türkiye aksisi slogan atan ÖSO taraftarları, Esad ile barışmayacakları istikametinde ve Türkiye aleyhtarı sloganlar attı. Tel Abyad’da eli silahlı ÖSO mensuplarının şahsen aksiyonlara katılıp, dayanak verdiği ileri sürüldü.

Eylemciler, Azez ve birçok kentte “Kardeşlik hudut tanımaz” yazılı levhaların üzerini boyayıp, Türk bayrağına ataklar düzenlendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.