Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdülaziz: Türkiye ile aramızı bozamayacaklar

Posted by

Suudi Arabistan ve Türkiye alakaları girilen yeni devirde güçlenmeye devam ediyor.

2018’den bu yana Türkiye’ye uygulanan ambargoların kaldırılmasıyla alakalarda olağanlaşma sürecine girildi.

22 Haziran tarihinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın ziyareti ile alakalar bir üst düzeye taşındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan 2 saatlik görüşmelerin akabinde, iki ülke ortasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, yatırım fırsatlarının araştırılması, farklı alanlarda somut iştiraklerin kurulmasına yönelik birçok adım atıldı.

14 kraliyet buyruğu yayınlandı

Türkiye ve Suudi Arabistan bağlarının olumlu seyri, Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz’in kraliyet buyruklarına de etki etti.

14 kraliyet buyruğu yayınlayan Selman bin Abdülaziz, Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında gerginlik olduğu savlarını bıçak üzere kesti.

“İki ülkenin ortasını bozmak isteyenler başarılı olmayacak”

Selman bin Abdülaziz, kraliyet buyruğunda şu tabirleri kullandı:

“Ben ve Erdoğan olduğu sürece iki ülkenin ortasını bozmak isteyenler başarılı olmayacak.”

Suud gazeteleri, geniş yer verdi

Kral Selman bin Abdülaziz’in tabirleri, Suud gazetelerinde de yr aldı Gazeteler, Kral Selaman bin Abdülaziz’in Türkiye ile münasebetleri bozmaya yönelik teşebbüslerin başarısız olduğu sözlerine geniş yer verdi.

Yatırımların artması bekleniyor

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye yönelik arka arda gönderilen olumlu iletilerle, münasebetlerin daha üst düzeylere taşınması ve iki ülke ortasında yatırımların artması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.