Takma diş, silah ve cep telefonu… Su altındalardı, artık standa çıkıyorlar

Posted by

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Su Altı Topluluğu üyesi öğrenciler ile Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, vakit zaman Antalya’nın turistik ve doğal yerlerinde dalışlar yapıyor. Takım, dalışlar sırasında çevreyi kirleten çok sayıda obje ile de karşılaşıyor.

Denizden çıkarılan eserleri topluluk odasına bırakıp, ‘Burada asılı olanı alabilirsiniz’ yazan üyeler, enteresan eşyaları ise biriktiriyor. Bunlar ortasında silah, dron, gözlük ve takma diş üzere cisimler göze çarpıyor.

‘ARABA AYNASINDAN LASTİĞE, AKÜYE HER ŞEYİ GÖRDÜK’

Suyun altında karada kullanılan çabucak hemen her şeyle karşılaştıklarını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Araba aynasından lastiğe, aküye kadar her şeyi gördük. İnşaat demirleri, bank, güya karadaki her şeyi suya atmışlar üzere. Su altında gördüğümüz büyük materyalleri getiremiyoruz. Çıkarabildiklerimizi suyu temizlemek ismine karaya çıkarıyoruz. Ufak olanları ve enteresan gördüğümüz şeyleri alıyoruz. Bu eserler suyu kirletip, canlı hayatını tehdit ediyor” dedi. Genelde cep telefonu, elektronik aletler, kilitler bulduklarını söz eden Prof. Dr. Gökoğlu, “Ancak en ilginci takma diş oldu. Bunları bir stantta, sergilemeyi düşündüğümüz için topluyoruz. Bunların ortasında şarj aleti, silah, dron, cep telefonu üzere şeyler var. Topluluk odamızın önüne bir yazı yazdık. Vakit zaman öğrencilerimizin kullanabileceği eşyaları bırakıyoruz” diye konuştu.

EN İLGİNCİ TAKMA DİŞ OLDU

İnsanların birçoklarının dilek emelli suya bozuk para attığını söyleyen AÜ Su Altı Topluluğu Lideri Mehmet Alagöz de “Konyaaltı Kıyısı ve falezler bölgesinde dalışlar gerçekleştiriyoruz. İnsanların şuurlu yahut bilinçsiz suya attığı objeleri görüyoruz. Araştırma emelli şelalelerin olduğu alanlara da dalıyoruz. Beşerler buralara dilek hedefli bozuk paralar atıyor. Fotoğraf çektirmek isterken telefonunu düşürenler oluyor. Su altında bulduğumuz takma diş bana çok enteresan geldi” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.