Taş kömüründen ülke iktisadına katkı

Posted by

Zonguldak’ta, TTK’ye bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk maden ocaklarında üretilen taş kömürü, demir çelik fabrikalarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak ülke iktisadına kazandırılıyor.

Kurum, bu yılın birinci yarısında 544 bin 258 ton kömür satarak 600 milyon 291 bin lira gelir sağladı.

Genel Maden Personelleri Sendikası Genel Lideri Hakan Yeşil, AA muhabirine, TTK’nin yalnızca Zonguldak için değil, bölge ve ülke için de çok kıymetli bir kurum olduğunu söyledi.

Taş kömürünün demir çelik bölümü için stratejik bir ehemmiyete sahip olduğuna dikkati çeken Yeşil, “TTK’de yeni hazırlık panoları hazırlanmaya devam ediyor. Personel açıklarının giderilmesiyle üretim yerlerindeki üretim ve verimliliğin artırılması mümkündür.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşil, TTK’nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzde 90’ının tamamladığını belirterek, “Kamu eliyle 5 milyon ton, özel dalla de 5 milyon ton olmak üzere 10 milyon ton taş kömürü muhtaçlığı bölgemizden karşılanabilir.” diye konuştu.

“İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ DURUMUNDA ÜRETİMİMİZ DAHA İLERİLERE TAŞINACAKTIR”

TTK’nin yılda 5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olduğunu lisana getiren Yeşil, “Bugün dünyada görülen güç kriziyle çaba, yerli ve ulusal gücümüzü iktisatla kazandırmakla mümkündür. TTK ve maden çalışanları olarak yerli ve ulusal gücümüz olan taş kömürünü iktisada kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz fakat kurumumuzun üretimini iş sıhhati ve güvenliği kuralları dahilinde artırmak için çalışana gereksinimimiz var. Emekçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha da ilerilere taşınacaktır.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.