Google, TPU teknolojisini artık rahatça kullanabilecek!

Google, yapay zekâ (YZ) teknolojisini güçlendiren TPU çipleri üzerindeki bir patent ihlali davasında, jüri kararlarının başlamasına saatler kala bir anlaşmaya vardı. Massachusetts merkezli Singular Computing tarafından açılan dava, Google’ın Tensor İşlem Birimleri (TPU) için kendi teknolojilerini kullandığını iddia ederek 1,67 milyar dolar tazminat talep etmişti. TPU’lar, makine öğrenimi ve yapay zekâ çalışmaları için tasarlanmış özel donanım hızlandırıcılarıdır ve YZ görevlerindeki karmaşık hesaplamaları yapmak üzere optimize edilmişlerdir. Geleneksel CPU veya GPU’lara kıyasla bu tür görevler için çok daha hızlı ve verimlilerdir çünkü YZ algoritmalarında kullanılan matematiksel işlemler için özel olarak tasarlanmışlardır.

Anlaşmanın detayları gizli tutulurken, Google ve Singular sadece anlaşmayı doğrulayıp daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. Google sözcüsü Jose Castaneda, şirketin bu meseleyi çözüme kavuşturmuş olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek suçsuz olduklarını savundu. Singular’ın kurucusu bilgisayar bilimci Joseph Bates, Google’ın popüler hizmetlerindeki YZ özelliklerini sürükleyen TPU’larında kendi teknolojisini kullandığını öne sürdü. Bates, 2010 ile 2014 yılları arasında fikirlerini Google ile paylaştığını ve 2019’da açılan davada, TPU’nun sonraki versiyonlarının (2 ve 3) kendi iki patentini ihlal ettiğini iddia etti.

Google, TPU teknolojisini artık rahatça kullanabilecek!

Google, 2016’da konuşma tanıma, içerik üretimi ve reklam önerileri gibi YZ işlevlerini desteklemek için TPU’ları piyasaya sürdü. Bates, 2017 ve 2018’de piyasaya sürülen 2 ve 3 numaralı versiyonların kendi patentlerini ihlal ettiğini savundu. Mahkemenin açılışında sunulan iç Google e-postaları, şirketin şimdiki baş bilim adamı Jeff Dean’in Bates’in fikirlerinin kendi gelişimleri için “çok uygun” olduğunu tartıştığını gösterdi.

Ancak Google, çiplerini tasarlayan çalışanlarının Bates ile hiç tanışmadığını ve teknolojiyi bağımsız olarak geliştirdiklerini, bu teknolojinin Singular’ın patentlerinden önemli ölçüde farklı olduğunu iddia ederek karşı çıktı. Bu durum, teknoloji ve patent hakları alanında önemli bir çekişmenin çözüme kavuştuğunu gösteriyor ve benzer durumlar için bir öncül oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx